Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Neplatičů hypoték přibývá

Aktuality

Neplatičů hypoték přibývá

18. 8. 2014 Půjčky Hypotéka je velkou finanční zátěží na desítky let. Ne vždy je možné odhadnout, že klient bude mít na splátky vždy dostatek financí. Lidí, kteří si vzali hypotéku, a nemají na splátky, bohužel přibývá. Jak se chovají banky v případech, kdy jim zákazníci přestanou splácet půjčku na bydlení?

“Kvalita se mírně zhoršila, lidí v problémech přibývá, ale stále je dobré a stabilní. Naštěstí podnikáme v Česku. Pokud se totiž Američan dozví, že byt, na nějž platí hypotéku, o deset procent zlevnil, zjednodušeně vezme klíče a vrátí je bance. S tím, že se mu to nevyplatí. Češi takoví nejsou. Nemovitosti pečlivě vyberou nebo postaví a berou to jako vážnou investici na dlouho. Stěhovat se pak nechtějí, i když její cena třeba klesne,” vyjádřil se k současné situaci Jan Sadil z Hypoteční banky.

Až 1,6 procenta hypoték je po splatnosti

Hypoteční banka uvádí, že nesplácené hypotéky tvoří 1,6 procenta z celkových úvěrů. K nárůstu tohoto číslo dochází od roku 2008. Počet nesplacených úvěrů se od té doby zvýšil o šedesát procent.

Jak se banka chová ke klientům, kteří přestanou splácet svou hypotéku? “Pokud nezaplatíte v dohodnutém termínu, tak ještě ten samý den dostanete SMS zprávu, že jste splátku neuhradil. To se občas stane téměř každému. Po pěti dnech posíláme doporučenou upomínku, a pokud ani to nepomáhá, začneme klientovi telefonovat. Cílem je, abychom se na zaplacení dohodli co nejdříve, protože pro mnoho lidí se už jen třeba tříměsíční výpadek v placení těžko dohání,” vysvětluje postup Jan Sadil.

Banky mají k tomuto účelu vyhrazené speciální oddělení, které se zabývá pouze problematickými úvěry. Tito zaměstnanci jsou speciálně proškolení a často mají i zkušenosti od policie. Musí umět lidi nejen najít, ale také s nimi být schopní jednat odpovídajícím způsobem. Vždy se snaží najít řešení v podobě odložení splátek jistiny nebo prodloužení doby splatnosti. Bohužel ne všichni klienti jsou ochotní svou situaci řešit a spolupracovat.

Dlouhodobě nesplácené hypotéky banky prodávají dál

V případě, že klient není schopen hypotéku splácet, se s ním banka snaží dohodnout na dobrovolném prodeji nemovitosti. Nemovitost je často možné prodat za vyšší cenu. Klient tak může uhradit své dluhy. V případě, že klient není ochotný nemovitost prodat, přistupuje banka k prodeji hypotéky dál. O nesplácené hypotéky mají zájem společnosti, které se živí vymáháním pohledávek.

“Nesplácené hypotéky zabalíme do balíčků, obvykle po několika desítkách kusů, a prodáváme je jako klasické pohledávky. Většinou formou veřejných aukcí na internetu. Pokud zájemce složí určitou kauci, dostane detailní informace o dražených nemovitostech a dlužnících. Přímé prodeje balíků pohledávek děláme minimálně,” vysvětluje Sadil.

Náš tip: Výběr správné hypotéky je důležitý. Najděte si proto nejvýhodnější hypotéku na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »