Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Novela zákona má zastavit dětské zadlužování

Aktuality

Novela zákona má zastavit dětské zadlužování

3. 1. 2015 Půjčky V České republice je evidováno zhruba 150 tisíc dětských dlužníků. Příčinou dětských dluhů jsou nejčastěji neuhrazené poplatky za odpad. O svých závazcích se děti velmi často dozví teprve tehdy, když dosáhnou plnoletosti, a obce začnou vymáhat dluh. O řešení této situace usiluje projekt Děti bez dluhů.

Zní to neuvěřitelně, ale již sedmileté děti mohou mít vysoké dluhy. Na vině jsou nezaplacené poplatky za odpad a také pokuty za jízdu v MHD na černo. Na vzniklých dluzích se velmi často bohužel podílí rodiče, kteří tyto poplatky neplatí. Velké procento dětských dlužníku tvoří zejména děti z dětských domovů. „Mají trvalé bydliště v místě, kde bydlí jejich matka – někde, kde se třeba v životě nezdržovaly. Jsou to většinou dluhy za komunální odpad, které si nezavinily, nemají s nimi co do činění a často o nich vůbec nevědí. Dozvědí se o nich, až když jsou zletilí, v momentě, kdy obec předá dlužnou částku exekutorovi. Částka pak ještě naroste a pak se dítě dozví, že vstupuje do života s dluhem několik desítek tisíc,“ upozorňuje na problém s dětskými dlužníky Michaela Chovancová, ředitelka neziskové organizace Dejme dětem šanci.

Děti bez dluhů

Děti bez dluhů je projekt, který iniciovala advokátka Alena Vlachová, a jeho hlavním cílem je poskytnout dětským dlužníkům adekvátní právní podporu. Alena Vlachová rovněž upozorňuje na nedostatky v české legislativě, která děti v tomto případě nijak nechrání. Proto usiluje o změnu legislativy. Obce by podle jejího názoru neměly mít právo vymáhat poplatky za odpad. Toto právo mají obce od roku 2002 a během následujících let nebyla vyvinutá žádná aktivita, která by toto diskutabilní místo v zákoně upravila.

„Dnes mi byly doručeny dva rozsudky Krajského soudu v Brně, který přisvědčil naší argumentaci, že obce nesprávně a v rozporu s ústavou vykládají zákon o místních poplatcích, když je vyměřují přímo nezletilým. Ten zákon jde podle nás i soudu vyložit i tak, že obce mohou místo dětem poplatky vyměřovat jejich zákonným zástupcům. S tím souvisí i navrhovaná legislativní změna, už by konečně mělo být v zákoně jasně a jednoznačně stanoveno, že za děti platí rodiče. Projednává se teď v prvním čtení v Poslanecké sněmovně,“ dodává Alena Vlachová.

Mezi dětskými dlužníky jsou nejčastěji ti, kteří své dětství strávili v dětských domovech. Když dosáhnou plnoletosti, začnou po nich obce vymáhat dluh, který nezavinili. Alena Vlachová zastává názor, že děti z dětských domovů by měli být od placení zcela osvobozeny. Poplatky by za ně totiž měli platit právě dětské domovy.

Jízda na černo

Dalším typem dlužníků jsou děti, které byli přistiženy při jízdě na černo. Velmi často se jedná o malé děti, kterým jízdenku nekoupili rodiče. Dopravní podniky však nežalují odpovědné rodiče, ale přímo děti. V tomto případě vždy záleží na přístupu jednotlivých soudců a exekutorů.

„Řeším případ, kdy bylo odsouzeno dítě, které jelo ve věku sedmi let na černo, jeho totožnost byla zjištěna z občanského průkazu matky, která s ním jela, přesto dopravní podnik nežaloval matku toho dítěte, ale přímo dítě. Soud jej odsoudil nejen k placení pokuty, ale k dalším osmi a půl tisícům za náklady řízení a následně se dítě umístěné později v dětském domově dostalo až do exekuce, takže z té jízdy na černo má momentálně dluh 20 000 korun,“ popisuje jeden z mnoha případů Alena Vlachová.

Podle advokátky by soudci měli spolupracovat s orgánem sociálně-právní ochrany dětí a na podobné případy jej upozorňovat. „Někteří exekutoři se chovají v souladu se zákonem, a jsou tací, kteří tak nečiní, a člověk to pak musí dotáhnout až k ústavnímu soudu, který pak rozhodne, že exekutor nemá právo na odměnu,“ říká dále Alena Vlachová. Děti, kteří se dostanou do dluhů, nemají zpravidla žádnou šanci svůj případ ovlivnit. V rámci projektu Děti bez dluhů proto probíhá příprava starších dětí na život mimo dětských domovů.

Štítky: dluhy | osobní bankrot | zákony |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »