Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Novela zákona o spotřebitelském úvěru posílí ochranu spotřebitele

Aktuality

Novela zákona o spotřebitelském úvěru posílí ochranu spotřebitele

13. 7. 2015 Půjčky Česká vláda nyní pracuje na novele zákona o spotřebitelském úvěru, která bude vycházet ze směrnic Evropské unie. Hlavním cílem novely je posílení ochrany spotřebitelé a regulace spotřebitelských úvěrů. V důsledku změn zákona lze očekávat razantní úbytek nebankovních společností.

Současný trh s nebankovními půjčkami je neúnosný. Tvrdí tak spotřebitelé, i finanční odborníci. Po přijetí novely zákona o spotřebitelském úvěru má konečně dojít ke změnám, které zamezí poškozování práv spotřebitelů. Podle tvůrců zákona dojde rovněž ke zvýšení kredibility odvětví, sjednocení úprav úvěrů a konsolidace právní úpravy poskytování úvěrů.

Novela zákona se zabývá především příliš vysokým počtem nebankovních poskytovatelů půjček, které není možné efektivně kontrolovat. Půjčky a úvěry může navíc poskytovat téměř kdokoliv, protože na poskytovatele nejsou kladené žádné profesní nároky. Mezi společnostmi také úspěšně bují klamavé praktiky, které ohrožují spotřebitele.

Vyšší nároky na spotřebitele a sjednocení kontroly

Za základní problém je vnímán fakt, že na poskytovatele nebankovních půjček nejsou kladeny žádné nároky ani podmínky. Poskytovatel si musí zřídit pouze živnostenské oprávnění. Dle novely zákona to nebude zdaleka tak jednoduché. Nově bude muset poskytovatel splňovat dvě podmínky.

Za prvé poskytovatel půjček bude povinen mít uzavřené odpovědnostní pojištění proti škodám. Za druhé budou muset prokázat kapitál ve výši 20 milionů korun. Právě tento požadavek bude mít vliv razantní snížení počtu poskytovatelů. Ministr financí Martin Pros odhaduje, že ze současných 50 tisíci poskytovatelů tyto podmínky splní nejvýše 10 procent, tedy 5 až 6 000 poskytovatelů.

Poskytovatelé úvěrů musí mít vzdělání zakončené nejméně maturitou a u ČNB je bude čekat registrační školení. Některé nebankovní společnosti však namítají, že maturita není dostatečnou jistotu kvalitních služeb. Proto prosazují zavedení prokazování kvalifikace tím, že se podrobí zkouška v oboru zprostředkování finančních služby. Zkoušky by mohla provádět pouze certifikovaná společnost.

Ke změně by mělo dojít také v oblasti kontroly. V současnosti nebankovní společnosti spadají pod Česku obchodní inspekci (ČOI). Nově by kontrolou měla být pověřená Česká národní banka (ČNB), která dozoruje bankovní subjekty. Kromě kontroly činnosti by měla rozhodovat o vystavení licencí novým poskytovatelům a zprostředkovatelům spotřebitelských úvěrů pod 5 000 Kč.

Půjčte si výhodně pouze od ověřených společností na Úspory.cz!

Předčasné splacení hypotéky zdarma

Změny se také budou týkat hypoték. Podle novely zákona budou mít spotřebitelé právo uhradit každý rok až 25 procent z dlužné částky bez hrozby sankcí. V současné době si banky účtují vysoké poplatky za každou mimořádnou splátku mimo dobu fixace.

Finanční a hypoteční odborníci však varují, že tento krok povede k nárůstu administrativních nákladů a tím i k vyšším úrokovým sazbám. To však údajně nehrozí. Některé banky totiž  možnost předčasného splacení bez poplatků nabízí již nyní. Česká národní banka rovněž uvažuje o vydání doporučení bankám, které by vedlo ke zrušení 100procentních hypoték. Ty jsou dle jejích slov ohrožením hypotečního trhu.

S tímto názorem však nesouhlasí analytici. “Na jedné straně má ČNB šílený strach z deflace. Na druhé straně panika z úvěrové expanze, která nehrozí ani vzdáleně. Objem hypoték roste o 7,1 procenta meziročně. V roce 2009 hypotéky rostly o více než 40 procent a ČNB nepanikařila. Sedmiprocentní růst objemu hypoték je naprosto normální číslo,” uvedl analytik společnosti Partners Pavel Kohout.

Kromě spotřebitelských úvěrů a hypotéky se budou změny týkat také nastavení procesu vymáhání dluhů. Podle kritiků exekuce dlužníky vyrábí, nikoliv postihují, a fungují ve prospěch advokátů a exekutorů. Současné praktiky také nahrávají predátorskými praktikám, které využívají směnek, povinnosti uhradit náklady dozorčího/soudního řízení, apod.

Štítky: hypotéky | Levné půjčky | nebankovní půjčky | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »