Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?
Aktuality

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Zákon začal platit 1. prosince 2016 a až do 31. listopadu 2018 běží dvouleté přechodné období. Všichni poskytovatelé úvěrŮ, kteří včas podali žádost o poskytnutí certifikátu, musí během tohoto období splnit všechny podmínky - důvěryhodnost, pojištění odpovědnosti zprostředkovatele, finanční kapitál a odborná způsobilost.

Odbornou způsobilost musí prokázat desítky zprostředkovatelů a poradců

Odborné zkoušky jsou povinné pro všechny poskytovatele, zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrových produktů a finanční poradce. Cílem složení zkoušky odborné způsobilosti je prokázání všeobecných a odborných znalostí a dovedností, které jsou nezbytné pro poskytování či zprostředkování různých úvěrových produktů.

 

Všechny osoby, na které se tato povinnost vztahuje, se mohou rovnou přihlásit na odbornou zkoušku nebo absolvovat přípravný kurz. Přípravné kurzy lze zpravidla absolvovat on-line a zájemce se seznámí se všemi oblastmi, na které se zkouška vztahuje. Získané znalosti si může ověřit ve cvičných testech. Vedle online přípravných kurzů se konají také přípravné semináře, kde zkušení lektoři se zájemci proberou všechna klíčová témata.

 

Seznam témat, která zkouška z odborné způsobilosti zahrnuje:

  • Legislativní rámec

  • Dohled nad trhem spotřebitelských úvěrů

  • Právní aspekty – vymáhání, exekuce, soudní výkon rozhodnutí

  • Doplňkové služby – pojištění

  • Finanční matematika

  • a další

Potřebujete půjčku a nevíte u koho si půjčit?
Využijte našeho porovnávače a porovnejte půjčky ověřených poskytovatelů.

Přehledné srovnání půjček

Jak vypadá závěrečná certifikační zkouška?

Odborná zkouška je písemná a má dvě části - teoretickou a praktickou. Na základě odbornosti si zájemce vybírá jednu ze 3 skupin odbornosti, přičemž zájemce má možnost najednou složit všechny tři v rámci jedné souhrnné zkoušky.

 

1. Souhrnná zkouška pro všechny skupiny úvěrů

Teoretická část obsahuje 92 otázek a praktická 3 případové studie s 5 otázkami. Zájemce musí získat nejméně 109 bodů z celkových 145. Zkouška trvá cca 3 hodiny.

 

2. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení

Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 72 bodů ze 95.

 

3. Poskytování nebo zprostředkování vázaného spotřebitelského úvěru

Tato zkouška je určená pro zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrů vázaných na koupi zboží nebo poskytnutí služby. Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 1,5 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 45 bodů ze 60.

 

4. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení

Teoretická část obsahuje 60 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny a zájemce musí získat alespoň 72 bodů z 95.

 

Štítky: nebankovní půjčky | půjčky | půjčky online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

1 2 3 »