Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?
Aktuality

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Zákon začal platit 1. prosince 2016 a až do 31. listopadu 2018 běží dvouleté přechodné období. Všichni poskytovatelé úvěrŮ, kteří včas podali žádost o poskytnutí certifikátu, musí během tohoto období splnit všechny podmínky - důvěryhodnost, pojištění odpovědnosti zprostředkovatele, finanční kapitál a odborná způsobilost.

Odbornou způsobilost musí prokázat desítky zprostředkovatelů a poradců

Odborné zkoušky jsou povinné pro všechny poskytovatele, zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrových produktů a finanční poradce. Cílem složení zkoušky odborné způsobilosti je prokázání všeobecných a odborných znalostí a dovedností, které jsou nezbytné pro poskytování či zprostředkování různých úvěrových produktů.

 

Všechny osoby, na které se tato povinnost vztahuje, se mohou rovnou přihlásit na odbornou zkoušku nebo absolvovat přípravný kurz. Přípravné kurzy lze zpravidla absolvovat on-line a zájemce se seznámí se všemi oblastmi, na které se zkouška vztahuje. Získané znalosti si může ověřit ve cvičných testech. Vedle online přípravných kurzů se konají také přípravné semináře, kde zkušení lektoři se zájemci proberou všechna klíčová témata.

 

Seznam témat, která zkouška z odborné způsobilosti zahrnuje:

  • Legislativní rámec

  • Dohled nad trhem spotřebitelských úvěrů

  • Právní aspekty – vymáhání, exekuce, soudní výkon rozhodnutí

  • Doplňkové služby – pojištění

  • Finanční matematika

  • a další

Potřebujete půjčku a nevíte u koho si půjčit?
Využijte našeho porovnávače a porovnejte půjčky ověřených poskytovatelů.

Přehledné srovnání půjček

Jak vypadá závěrečná certifikační zkouška?

Odborná zkouška je písemná a má dvě části - teoretickou a praktickou. Na základě odbornosti si zájemce vybírá jednu ze 3 skupin odbornosti, přičemž zájemce má možnost najednou složit všechny tři v rámci jedné souhrnné zkoušky.

 

1. Souhrnná zkouška pro všechny skupiny úvěrů

Teoretická část obsahuje 92 otázek a praktická 3 případové studie s 5 otázkami. Zájemce musí získat nejméně 109 bodů z celkových 145. Zkouška trvá cca 3 hodiny.

 

2. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení

Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 72 bodů ze 95.

 

3. Poskytování nebo zprostředkování vázaného spotřebitelského úvěru

Tato zkouška je určená pro zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrů vázaných na koupi zboží nebo poskytnutí služby. Teoretická část obsahuje 32 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 1,5 hodiny, přičemž zájemce musí obdržet nejméně 45 bodů ze 60.

 

4. Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení

Teoretická část obsahuje 60 otázek a 2 případové studie s 5 otázkami. Trvá 2 hodiny a zájemce musí získat alespoň 72 bodů z 95.

 

Štítky: nebankovní půjčky | půjčky | půjčky online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

1 2 3 »