Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

Aktuality

Nový občanský zákoník přichází s novými pojmy

22. 1. 2014 Půjčky Nový občanský zákoník přináší od ledna příštího roku nejen řadu důležitých změn v oblasti půjček a úvěrů, ale také spoustu nových pojmů, které je vhodné se naučit a poznat mezi nimi rozdíl. Podívejme se na to, jaký rozdíl je mezi pojmy výprosa, zápůjčka výpůjčka.

Víte, co znamenají pojmy výpůjčka, zápůjčka a výprosa? Nový občanský zákoník to vzal z gruntu a kromě podstatných změn přináší také spoustu nových pojmů. Výše tři uvedené se týkají oblastí půjček. Ačkoliv se může jednat o velmi podobné pojmy, existují mezi nimi podstatné rozdíly.

Co znamená pojem “výprosa”

Výprosa je neformální a bezplatné půjčení a užívání věci, aniž by mezi oběma stranami (výprosník a výpůjčitel) byly ujednány podmínky (účel, délka, apod.). Názorným příkladem může být půjčení nářadí od souseda. Vlastník (výpůjčitel) může požadovat vrácení věci kdykoliv a výprosník je povinen věc ihned vrátit. Postavení výprosníka je slabší než výpůjčitele.

V minulosti tyto běžné neformální situace upraveny vůbec nebyly. Nyní se k úpravě přistoupilo proto, aby bylo jasně stanovené, jak se zachovat, dojde-li k poškození nebo ztrátě půjčené věci. Při poškození věci musí výprosník prokázat, že věc užíval s ohledem na její povahu. Pokud ne, je povinen uhradit výpůjčiteli škodu. To samé platí také v případě ztráty věci.

Výpůjčka a zápůjčka. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Předmětem výpůjčky je určená věc (např. nářadí, obraz), který může být užíván po domluvenou dobu a k jasně sjednanému účelu. Veškeré náklady spojené s výpujčkou ponese ten, kdo si danou věc vypůjčil.

Zápůjčka znamená v podstatě totéž jako dnes půjčka. Nový občanský zákoník se tak vrací k pojmu, který byl používán před rokem 1948. Podstata zápůjčky se nijak od současné půjčky neliší. O zápůjčce nemusí být podepsána smlouva se stanovenými podmínkami jako doposud a může být rovněž bezplatná.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »