Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

Aktuality

Nový zákon o úvěru usiluje o likvidaci úvěrových podvodníků a predátorských firem

25. 4. 2016 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru měl vejít v platnost v březnu letošního roku. Kvůli pozměňovacím návrhům se jeho uvedení posunulo a nyní probíhá druhé čtení. Záměrem nového zákona je posílení práv dlužníků a zpřísnění podmínek pro poskytovatele úvěrů, jejichž počet by se měl snížit na pár desítek.

Poslanci připravující zákon tvrdí, že novela zákona o spotřebitelském úvěru obrátí trh s půjčkami vzhůru nohama. Hlavním cílem je zásadní posílení práv všech dlužníků a razantní zpřísnění pravidel a podmínek pro všechny současné nebankovní poskytovatele půjček na trhu. Důvodem takto zásadní změny zákona je nynější absence podmínek, nepřehlednost a růst podvodných společností na stávajícím trhu s půjčkami.

Zpřísnění podmínek “přežije” jen pár desítek firem

Na současném trhu působí více než 50 tisíc nebankovních poskytovatelů úvěrů, mezi nimiž se nachází ohromné množství úvěrových podvodníků, predátorských firem, lichvářů a nelegálních poskytovatelů půjček. Jejich kontrolou je nyní pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI), v jejíchž možnostech a pravomocech však není reálné celý trh dostatečně ohlídat.

Vejde-li zákon v platnost, měl by se počet nebankovních úvěrových společností během pár měsíců snížit na pár desítek. Poskytovat půjčky by totiž už nemohl kdokoliv, kdo si vyřídí živnostenské oprávnění, jako je tomu dnes. Nově by mohl půjčku poskytovat pouze ten, kdo složí odborné zkoušky, obdrží licenci od České národní banky (ČNB) a doloží kapitál ve výši 20 milionů korun (pozn. podle pozměňovacího návrhu by minimální kapitál měl činit 15 milionů dolarů). Tyto podmínky by údajně mělo splnit nejvýše 50 až 70 společností, ostatní půjdou ke dnu.

Společnostem, které budou nadále poskytovat půjčky bez splnění podmínek, čeká sankce. Dlužník jim v takovém případě bude povinen vrátit půjčené peníze, ale bez úroků. Někteří poslanci se však obávají, že sankce je příliš mírná. „Problémem je, že pokud si od takového subjektu bude chtít někdo půjčit, tak se to obejde tím, že reálně klient dostane 20 tisíc, ale smluvně podepíše půjčku na 30 tisíc korun. Sankce by měly být mnohem přísnější. U lehčích správních deliktů navrhujeme sankce do deseti milionů korun, pro ty horší pak až 20 milionů,“ domnívá se poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL).

Kontrolou přeživších subjektů by měla být nově Česká národní banka, která se svěření kontroly nad nebankovním trhem dlouho bránila. Největším problémem po uvedení novely zákona podle ní zůstanou nelegální poskytovatelé půjček. „Dohled nad nimi, včetně postihu, by ale neměl být záležitostí dohledu nad finančním trhem, ale úlohou represivních složek, jako je policie, které jsou k tomu vybaveny,“ říká Marek Zeman, mluvčí České národní banky.

Zruší novela zákona rozhodčí doložku?

Novela zákona dále plánuje zrušení dlouhodobě kritizovaných dozorčích doložek, podle kterých případné spory řešila dozorčí rada. Ta však zřídkakdy rozhodovala ve prospěch dlužníka. Bohužel její rozhodnutí není možné zpochybňovat. Nově by veškeré spory mezi dlužníkem a věřitelem bylo možné řešit dohodou nebo soudně.

Méně pozitivně je vnímán návrh snížit požadavek na minimální kapitál z 20 na 15 milionů korun. „Hlavní podstatou výše minimálního kapitálu je, aby společnosti, které v této oblasti chtějí podnikat, měly dostatečně velký kapitál, aby byly schopny řádně vypořádat své závazky. A také, aby klienti měli možnost se domoci svých práv a finančních prostředků,“ upozorňuje Marek Zeman. Návrh kritizuje i ministerstvo financí. „To bude pravděpodobně znamenat vyšší počet poskytovatelů na trhu, což může komplikovat dohled nad nimi,“ uvedla Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva financí.

Nový zákon lichváře nezastaví

Ne každý zastává optimistický názor tvůrců zákona, že novela jednou pro vždy zatočí s úvěrovými podvodníky a lichváři. „Regulace nevymýtí lichvářské praktiky. S omezením nabídky úvěrových služeb totiž nepoklesne poptávka po nich a spotřebitelé, kteří nesplní podmínky férových licencovaných poskytovatelů, budou svou poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh,“ řekl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Skeptici poukazují na Slovensko, kde podobný zákon začal platit v září loňského roku. „Zákon měl chránit spotřebitele, ale téměř nic se nezměnilo. Na podzim loňského roku zjišťovala NBS v licencovaných nebankovkách podmínky systémem mystery shoppingu. Mnohé neprověřují příjem spotřebitele či schopnost splácet úvěr, poskytují za poplatek úvěry v hotovosti, ba dokonce navádějí lidi, aby uvedli vyšší příjem, než mají. I Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů varuje, že získání licence vůbec negarantuje poctivost nebankovky,“ hodnotí zákon po několika měsících Radovan Kopečný, redaktor Aktuálne.sk.

Chcete o připravované novele zákona o spotřebitelském úvěru vědět vše? Sledujte Úspory.cz, kde vám přináším novinky ze světa půjček a financí každý týden.

Štítky: ČNB | ČOI | dozorční doložka | nebankovní půjčky online | novela zákona o spotřebitelském úvěru | porovnání půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »