Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Objem bankovních úvěrů opět stoupl

Aktuality

Objem bankovních úvěrů opět stoupl

11. 9. 2014 Půjčky Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila údaje, ze kterých vyplývá, že objem bankovních úvěrů neustále narůstá. Meziroční nárůst byl v květnu letošního roku 5,2 procenta. V případě podnikatelských úvěrů byl zaznamenán nárůst o tři procenta a u fyzických osob dokonce o 4,8 procenta.

Podle odborníků je příčinou meziroční dynamika a to hlavně v oblasti hypotečních úvěrů, které jsou v současné době díky rekordně nízkým úrokovým sazbám jednoznačně nejvýhodnější. „Pozitivní meziroční dynamika je patrná v úvěrech obyvatelstvu. Největší zásluhu na tom mají stále hypoteční úvěry. Spotřební úvěry naopak stagnují," říká Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

U podnikatelských úvěrů vede gastronomie a síťové odvětví

Počet uzavřených podnikatelských úvěrů se liší také podle oboru. Největší nárůst úvěrů byl zaznamenán u gastronomie (9,2 procenta), síťových odvětví (7,5 procenta) a obchodu (3,7 procenta). Naopak nejméně úvěrů si braly logistické společnosti (-3,5 procenta), zpracovatelský průmysl (-1,7 procenta) a také stavební společnosti (-1,3 procenta).

U nefinančních podniků celkově klesl objem úvěrů o 10,5 procenta a to z důvodu slabšího zájmu o úvěry nad 30 milionů korun. U úvěrů do 30 milionů naopak zájem lehce vzrostl a to o 1,7 procenta.

Úrokové sazby klesají

Dobrou zprávou pro všechny je klesající trend úrokových sazeb. Například u kontokorentních a revolvingových úvěrů a pohledávek z kreditních karet průměrné úrokové sazby klesly na 2,55 procenta. U nových úvěrů se současné průměrné sazby pohybují dokonce o 2,03 procenta níže. Ještě více klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a to na 3,25 procenta v průměru a u spotřebitelských úvěrů na 14,22 procenta.

Tento příznivý trend Češi vítají. To platí zejména pro půjčky na bydlení, jejichž objem za poslední rok značně narostl. Díky nízkým úrokovým sazbám lidé také využívají možnosti refinancování hypoték a konsolidační půjčky. Díky novým nabídkám mohou na splátkách ušetřit i tisíce korun ročně.

Náš tip: Širokou nabídku půjček najdete na stránkách Úspory.cz, které se zabývají zprostředkováním nejrůznějších finančních produktů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »