Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ochrana spotřebitele stoupá. Vychází nový zákon upravující poskytování úvěrů

Aktuality

Ochrana spotřebitele stoupá. Vychází nový zákon upravující poskytování úvěrů

19. 8. 2013 Půjčky

Je to především stále rychleji rostoucí počet nedůvěryhodných nebankovních společností, který donutil vládu upravit zákon o spotřebitelských úvěrech. Jde tedy především o to, uchránit dlužníka před neférovými praktikami.

Každý měsíc je v České republice vyhlášeno více než tisíc osobních bankrotů. Za drtivou většinu z nich může především špatné finanční rozhodnutí. Jedno takové špatné rozhodnutí může být půjčka od pochybné společnosti. Některé nebankovní společnosti se totiž zaměřují spíše na získání ručení a to nejčastěji v podobě nemovitosti.

„Doporučujeme: Půjčujte si pouze od prověřených společností!“

I na to mimo jiné myslí novela zákona o půjčkách a spotřebních úvěrech. Přestože je tato novela určena hlavně pro spotřebitelské úvěry od pěti tisíc do 188 tisíc Kč. Budou se jí muset řídit i menší výpůjčky do 5 000 Kč.

Už žádné nemovitosti pro podvodníky

Podle novely už nyní nebudou moci věřitelé požadovat jako ručení zajištění, které výrazně přesahuje hodnotu půjčku. V praxi to bude znamenat, že nebudete muset zastavovat nemovitost kvůli půjčce v hodnotě dvaceti tisíc. K zajištění nebo splacení půjčky už nebude možné použít směnku. Do letošního roku totiž dlužník musel podepsat nevyplněnou směnu. Věřitel tedy mohl dopsat jakoukoliv částku a dlužník byl povinen ji splatit.

Nový zákon dále ukládá věřitelům před poskytnutí půjčky nebo úvěru s odbornou péči posoudit, zda je dlužník schopen půjčku splatit. Jestliže tak neučiní, hrozí mu nebezpečí, že smlouva bude soudem prohlášena za neplatnou. Definování „odborné péče“ ovšem zákon již nijak nekonkretizuje. Zatím tedy záleží pouze na věřiteli, jakým způsobem se rozhodne prozkoumat solventnost dlužníka. Novela také zakazuje zpoplatňovat hovory či sms zprávy více, než je běžná cena u operátora. Pokud tedy budete volat do banky, nemusíte se bát, že zaplatíte stovku za minutový hovor.

Odstoupení od smlouvy

Jednou z novinek je i povinnost informovat dlužníka o jeho právu odstoupení od úvěrové smlouvy do 14 dni od jejího podepsání. Tato informace musí být začleněna do písemné smlouvy. Od smlouvy lze odstoupit v případě, že zprostředkovatel do dvou týdnů po uzavření smlouvy nezajistil půjčku. V případě, že by zprostředkovatel dlužníka o možnosti od smlouvy odstoupit neinformoval, hrozí mu pokuta až 1 500 000 Kč.

Další pokuty vyplývající z novely zákona:

  • 10 000 000za drobné delikty (např. skryté poplatky)
  • 20 000 000 za porušení výše popsaných (nepřiměřená zástava, předražené volání, zajištění směnkou nebo poskytnutí úvěru dlužníkovi, který jej není schopný splácet)

ilu

Hrajte na jistotu

Přestože novela zákona o spotřebitelských úvěrech podstatně zvyšuje bezpečí klienta finančních společností, doporučujeme vůbec si u neznámých nebo neprověřených společností peníze nepůjčovat. Je totiž jasné, že dřív nebo později si v zákoně skulinu najdou, a budou nadále dlužníky klamat. Vybrali jsme pro Vás několik seriózních společností, jejichž úvěrové produkty můžete porovnat v sekci úvěry a půjčky.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »