Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence
Aktuality

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Zákon o spotřebitelském úvěru vešel v platnost 1. prosince 2016. Přinesl výrazně přísnější podmínky a pravidla pro poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních úvěrů včetně povinnosti podat žádost o licenci potřebnou k provozování podnikatelské činnosti. V následujících osmnácti měsících, po které ČNB procházela všechny žádosti, směly poskytovat půjčky bez licence.

Toto přechodné období končí 31. května 2018. Od tohoto dne budou moci pokračovat v činnosti pouze ty nebankovní úvěrové firmy, které splnily nové zákonné podmínky a Česká národní banka jim udělila licenci. Zbylé firmy budou povinné činnost definitivně ukončit nebo se sloučit s jinou společností.

 

Připomeňme si, jaké podmínky musely nebankovní úvěrové firmy splnit:

  • Minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč

  • Dokončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo praxe nejméně 3 roky

  • Schopnost prokázat morální bezúhonnost

  • Úspěšné složení odborných zkoušek

 

Podle ČNB nebyla ani schopna většina žadatelů o licenci podat žádost ve správné podobě. Žádosti byly neúplné, obchodní plány nedostatečné a návrhy vnitřních předpisů obsahovaly chyby. Firmy nedokázaly správně vypočítat počáteční kapitál, nebyly schopné prokázat původ finančních zdrojů apod.

Původní závazky nezaniknou

Firma, která licenci neobdrží, bude mít dvě možnost řešení. Prvním je ukončení činnosti a druhým sloučení s jinou společností, které se licenci podařilo získat. Jaké důsledky bude mít případný zánik úvěrové společnosti pro spotřebitele? Taková nebankovní společnost samozřejmě nesmí v žádném případě poskytovat nové půjčky. Pokud ano, půjde o nelegální činnost.

Pro stávající klienta se stav nezmění. Půjčku bude povinen splatit dle stanovených podmínek ve smlouvě o půjčce až do úplného uhrazení půjčky. Poskytovatel bude moci dál vymáhat smluvní pokuty, nebo se spotřebitelem domluvit na změně podmínek, snížení splátek či prodloužení splatnosti úvěru.

Všechny informace najdete v registru ČNB

Jak vůbec zjistíte, jak na tom konkrétní společnost je? Ověření, zda společnost disponuje licencí, je velmi snadné. ČNB zřídila registr, ve kterém budou uvedeny všechny společnosti s licencí. Pokud v tomto seznamu vámi vybraná úvěrová společnost není, novou půjčku si u ní v žádném případě nesjednávejte.

Taková společnost buď postupně ukončuje činnost, což je vzhledem k sjednaným závazkům pochopitelné. Případně může její závazky odkoupit jiná společnost. O takové změně jsou obě společnosti povinny informovat všechny dlužníky včetně změny účtu, na který posílá pravidelné splátky.

 
 

Štítky: predátorské úvěrování | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

1 2 3 »