Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence
Aktuality

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018 Půjčky Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Zákon o spotřebitelském úvěru vešel v platnost 1. prosince 2016. Přinesl výrazně přísnější podmínky a pravidla pro poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních úvěrů včetně povinnosti podat žádost o licenci potřebnou k provozování podnikatelské činnosti. V následujících osmnácti měsících, po které ČNB procházela všechny žádosti, směly poskytovat půjčky bez licence.

Toto přechodné období končí 31. května 2018. Od tohoto dne budou moci pokračovat v činnosti pouze ty nebankovní úvěrové firmy, které splnily nové zákonné podmínky a Česká národní banka jim udělila licenci. Zbylé firmy budou povinné činnost definitivně ukončit nebo se sloučit s jinou společností.

 

Připomeňme si, jaké podmínky musely nebankovní úvěrové firmy splnit:

  • Minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč

  • Dokončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo praxe nejméně 3 roky

  • Schopnost prokázat morální bezúhonnost

  • Úspěšné složení odborných zkoušek

 

Podle ČNB nebyla ani schopna většina žadatelů o licenci podat žádost ve správné podobě. Žádosti byly neúplné, obchodní plány nedostatečné a návrhy vnitřních předpisů obsahovaly chyby. Firmy nedokázaly správně vypočítat počáteční kapitál, nebyly schopné prokázat původ finančních zdrojů apod.

Původní závazky nezaniknou

Firma, která licenci neobdrží, bude mít dvě možnost řešení. Prvním je ukončení činnosti a druhým sloučení s jinou společností, které se licenci podařilo získat. Jaké důsledky bude mít případný zánik úvěrové společnosti pro spotřebitele? Taková nebankovní společnost samozřejmě nesmí v žádném případě poskytovat nové půjčky. Pokud ano, půjde o nelegální činnost.

Pro stávající klienta se stav nezmění. Půjčku bude povinen splatit dle stanovených podmínek ve smlouvě o půjčce až do úplného uhrazení půjčky. Poskytovatel bude moci dál vymáhat smluvní pokuty, nebo se spotřebitelem domluvit na změně podmínek, snížení splátek či prodloužení splatnosti úvěru.

Všechny informace najdete v registru ČNB

Jak vůbec zjistíte, jak na tom konkrétní společnost je? Ověření, zda společnost disponuje licencí, je velmi snadné. ČNB zřídila registr, ve kterém budou uvedeny všechny společnosti s licencí. Pokud v tomto seznamu vámi vybraná úvěrová společnost není, novou půjčku si u ní v žádném případě nesjednávejte.

Taková společnost buď postupně ukončuje činnost, což je vzhledem k sjednaným závazkům pochopitelné. Případně může její závazky odkoupit jiná společnost. O takové změně jsou obě společnosti povinny informovat všechny dlužníky včetně změny účtu, na který posílá pravidelné splátky.

 
 

Štítky: predátorské úvěrování | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

1 2 3 »