Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Oddlužovací agentury často více škodí než pomáhají

Aktuality

Oddlužovací agentury často více škodí než pomáhají

15. 10. 2012 Půjčky

Lidí, kteří nezvládají své dluhy neustále přibývá. V občanských poradnách meziročně zaznemaneli nárůst dotazů v souvislosti s touto problematikou o 60%. Zadlužení lidé se mnohdy v zoufalství obracejí na společnosti zabývající se oddlužením v naději, že jim pomohou s řešením jejich tíživé situace. Řada těchto společností a agentur však nepomůže situaci vyřešit a naopak způsobí dlužníkům ještě větší problémy.

Je třeba si uvědomit, že oddlužovací agentura v podstatě nemá žádná zvláštní opravnění ani zázračný recept , který by dlužníka zachránil z dluhové pasti. Učiní tedy to, co může udělat i sám dlužník, osloví věřitele s žádostí o vytvoření splátkového kalendáře. Plní tedy roli zprostředkovatele, kterou si však řádně zpoplatní bez ohledu na úspěšnost svého vyjednávání. Pokud už se podaří dohodnout na splátkovém kalendáři, tak se toto splácení často velmi prodraží, protože zprostřekovatel každou tuto splátku poníží o odměnu za své služby. Ve výsledku zadlužený člověk splácí déle a navíc ještě zaplatí větší částku než v době, kdy požádal o pomoc s oddlužením.

Zajímavý je také způsob uzavírání smluv s tímto typem společností. Příznačné pro jejich jednání je, že zaplatíte již poplatek za uzavření smlouvy. Smlouvu si nemůžete odnést domu, abyste si ji prostudovali, ale musíte ji podepsat hned na místě. To už něco vypovídá o serióznosti tohoto poskytovatele oddlužovací služby. V podmínkách smlouvy těchto společností pak naleznete celou řadu administrativních poplatků a sankcí při nedodržení smluvních podmínek. Již na první pohled je patrné z přehledu povinností a sankcí, jak je smlouva pro zadluženého člověka „výhodná“. Zatímco u poskytovatele oddlužení jsou tyto povinnosti na dvou nebo třech řádcích, u dlužníka naleznete daleko rozsáhlejší popis různých povinností a sankcí.

Doporučení pro lidi, kteří se dostanou do problémů se svými dluhy zní, aby se pokusili spojit se svými věřiteli bez zprostředkovatele a snažili se domluvit na rozumném splátkovém kalendáři. Z naší zkušenosti víme, že velká část věřitelů je přístupná k jednání a snaží se dohodnout, pokud vidí opravdovou snahu dlužníka situaci řešit. Není také od věci požádat o pomoc některou z bezplatných poraden, kde poskytnou potřebné informace nebo pomohou přímo s oddlužením.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »