Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Počet oddlužení v ČR klesl o 2 procenta

Aktuality

Počet oddlužení v ČR klesl o 2 procenta

4. 2. 2015 Půjčky Závažné finanční problémy je možné vyřešit prostřednictvím tzv. oddlužení. Nejvyšší počet oddlužení byl zaznamenán v roce 2013. V loňském roce celkový počet poklesl o dvě procenta a pokles je předpokládán i v letošním roce. Znamená to, že Češi lépe zvládají svou finanční situaci?

Půjčky a další úvěrové produkty mohou být velmi užitečné, pokud jsou využívány s rozumem. Mnoho lidí však neodhadne finanční situaci, jsou finanční negramotní nebo prostě přecení své síly a dostanou se do finanční krize, kterou nejsou schopni vyřešit. Možným způsobem řešení v krajních situacích je tzv. oddlužení neboli osobní bankrot.

Společnost CRIF - Czech Credit Bureau zveřejnila informace ohledně vyhlášených osobních bankrotů v roce 2014. Zprávy jsou pozitivní a počet oddlužení klesl o dvě procenta oproti předchozímu roku, který byl rekordní. "Poprvé se tak od začátku platnosti insolvenčního zákona v roce 2008 meziročně snížil počet osobních bankrotů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Kdo je CRIF - Czech Credit Bureau?

Společnost CRIF - Czech Credit Bureau je zakladatelem a provozovatelem Bankovního úvěrového registru (BRKI) a Nebankovního úvěrového registru (NRKI), které shromažďují informace o klientech úvěrových společností a úvěrové historii jejích klientech. Zároveň také dodává řešení úvěrových rizik a nástroje pro ratingova či scoringová hodnocení.

V počtu oddlužení vede Středočeský kraj

V roce 2014 přijaly soudy 21 955 návrhu na osobní bankrot, což je o 16 procent méně než v roce 2013. Z tohoto počtu bylo vyhlášeno 18 762 osobních bankrotů. Konkrétně v posledním měsíci roku 2014 bylo vyhlášeno 1 252 osobních bankrotů a v listopadu jich bylo o 154 méně. Jednalo se o nejnižší počet vyhlášených bankrotů od července 2012.

Nejvíce kritickým oblastmi jsou Praha a Středočeský kraj, kde počet osobních bankrotů neklesl, naopak vzrostl. V roce 2014 bylo ve Středočeském kraji vyhlášeno celkem 2 662 osobních bankrotů. Praha vykázala nárůst osobních bankrotů o 23 procent, ale v přepočtu na obyvatele je Praha na druhém místě v nejnižším počtu bankrotů. Na první je kraj Vysočina, kde bylo v roce 2014 vyhlášeno pouze 478 bankrotů.

Dalšími rizikovými oblastmi jsou Moravskoslezský kraj (2 335) a Ústecký kraj (2 276). Mezi kraje s nejnižším počtem osobních bankrotů patří vedle Vysočiny a Prahy také kraje Pardubický (665) a Liberecký (757).

Průměrně připadá na území České republiky 17,8 osobních bankrotů na deset tisíc obyvatel, což je o 0,4 méně, než tomu bylo v roce 2013. Meziroční pokles byl zaznamenán v osmi krajích a největší pokles je hlášen z Pardubického kraje (30 procent). Zlínský kraj jako jediný nezaznamenal žádné výrazné změny a počet osobních bankrotů se téměř nezměnil.

Roste počet oddlužení fyzických osob podnikatelů

Co se týče podnikatelské sféry, zde klesají počty oddlužení obchodních společnost (11 procent méně), ale počet oddlužení fyzických osob podnikatelů naopak narostl a to výrazně (74 procent více). „Situace se tak stabilizovala i v oblasti bankrotů fyzických osob podnikatelů. Živnostníkům mohou soudy povolovat oddlužení teprve dva roky, a tak není divu, že se počet oddlužení v jejich případě zvyšuje,“ vysvětlila Věra Kameníčková.

Celkem bylo v roce 2014 vyhlášeno 1 228 bankrotů obchodních společností, což je o 151 nižší počet než v roce 2013. V případě fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno 7 696 bankrotů, tedy o 3 279 více. Nejvíce bankrotů hlásí odvětví služby (397), obchod a pohostinství (361) a nejméně zemědělství. Z hlediska regionů bylo nejvíce bankrotů zaznamenáno v Olomouckém kraji (47), v Moravskoslezském kraji (46), na Vysočině (43) a nejméně v Karlovarském kraji (12), Plzeňském kraji (27) a v Praze (28).

Štítky: osobní bankrot | půjčky | zadlužení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »