Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Podvodníkovi hrozí až osm let vězení

Aktuality

Podvodníkovi hrozí až osm let vězení

18. 11. 2014 Půjčky Podvádět se nevyplácí. Na to nyní přišel Peter Ruska, který v Jihlavě poskytoval podvodné nebankovní půjčky a poté na své klienty uvaloval vysoké exekuce. Celkem takto podvedl sedmnáct lidí a nyní mu hrozí dva až osm let odnětí svobody.

Okresní soud v Jihlavě nyní řeší případ třicetiletého Petera Rusky, který přímo na ulici poskytoval převážně starším a důvěřivým lidem půjčky ve výši deseti až padesáti tisíci korun. Inzeráty zveřejňoval v regionálním tisku i na internetu. Peníze lidem bez dalších informací předával na ulici. Lidé však půjčku splácet nemohli, protože neměli tušení, kam mají splátky posílat. Za pár týdnů je překvapila exekuce na desítky tisíc korun. 

Důvěřivost se nevyplácí

Starší lidé mívají tendenci důvěřovat téměř komukoliv. To se nevyplatilo sedmnácti lidem z jižní Moravy a Vysočiny, kteří skočili na nabídku výhodné půjčky. Aniž by si poskytovatele půjčky, kterým byl Peter Ruska, ověřili, vzali si peníze a bez dalšího uvážení podepsali papír o převzetí. Nikdy se však nedozvěděli, kdy a kam mají půjčku splácet.

Peter Ruska poté počkal několik týdnů a na dlužníky uvalil vysokou exekuci. Mnozí podvedení raději vysokou částku zaplatili, protože se báli, že přijdou o veškerý majetek. Peter Ruska byl nakonec obviněn z trestného činu podvodu. První líčení se konalo již v červnu letošního roku. Peter Ruska se však nedostavil. „Obhájce obžalovaného předložil žádost, ve které žádá, aby hlavní líčení bylo provedeno v jeho nepřítomnosti," sdělil soudce Zdeněk Chalupa s odůvodněním, že soud nepovažuje osobní přítomnost obžalovaného za povinnou.

Peter Ruska se nedostavil k soudu a rovněž odmítl vypovídat před soudem i na policii. K soudnímu řízení bylo předvoláno sedm svědků, z nichž se však dostavila pouze jedna poškozená. Dva se omluvili ze zdravotních důvodů a zbytek se jednoduše nedostavil bez omluvy.

Za půjčku deseti tisíc měla seniorka zaplatit sto tisíc

Poškozená, která se k soudnímu řízení dostavila, popsala proces půjčky. „Ruska nám zavolal, ať přijdeme před poštu. Když jsme tam přišli, myslela jsem, že půjdeme někam do kanceláře, ale on nám venku dal peníze a řekl, že pošle složenky. A pak nám přišla rovnou exekuce na sto tisíc korun. Stalo se to buď před dvěma nebo třemi lety," řekla seniorka, která si od Rusky půjčila deset tisíc na nájem. 

Soudního jednání se účastnil i její syn, který nakonec v případu svědčil také. „Po tom, co nám přišla ta exekuce, jsem se snažil panu Ruskovi dovolat. Poprvé mi to zvedl, tak jsem mu řekl, že se s ním chci sejít, on ale odpověděl, že se o tom se mnou bavit nebude. Pak už na moje hovory nereagoval," vypověděl syn poškozené a dodal, že: „Dal jsem si schůzku s tím exekutorem, ten se ukázal být jenom nezávislým rozhodcem pana Rusky. Ukázal jsem mu směnku, kde byla pouze dlužná částka, ale žádné datum splatnosti. Podal jsem tedy proti ní odpor, exekutor to sepsal, a tak jsme se rozhodli, že nic platit nemusím. Podivné to začalo být, až když se přestali zajímat i o těch půjčených deset tisíc." 

Celkem způsobil Peter Ruska škodu ve výši více než 2 milionů korun a nyní mu hrozí odnětí svobody v délce dvou až osmi let. Soud nyní vyslýchá zbývající poškozené. Bohužel se někteří odmítají dostavit k soudu. „Bez výslechu svědků nelze ve věci rozhodnout. Pokud se svědci nebudou dostavovat i nadále, budeme muset nakonec přistoupit na předvedení pomocí policie. Pro tuto chvíli ale uděláme ještě jeden pokus," poznamenal k nepřítomnosti svědků soudce Zdeněk Chalupa.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »