Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Poslední šancí dlužníka je osobní bankrot

Aktuality

Poslední šancí dlužníka je osobní bankrot

1. 6. 2015 Půjčky Nezodpovědná mladá léta, nedostatečné znalosti, malé životní zkušenosti i vážné osobní strasti. To vše může být příčinou vzniku obrovských dluhů, ze kterých se těžko dlužník vymaní. Jedinou šancí na normální život může být osobní bankrot.

Se splácením velkých dluhů se denně potýkají tisíce Čechů. Mnozí z nich se dostali do situace, v níž nejsou schopni dluhy splácet. Hrozí jim exekuce a zničený život. Nemusí tomu být, pokud vyhlásí osobní bankrot.

Po pěti letech s čistým štítem

Osobní bankrot je určený sociálně slabým lidem, kteří se nejsou schopni vypořádat sami se svými závazky. Ty již dávno překročily jejich možnosti. Po vyhlášení osobního bankrotu je sice čeká pět náročných let, ale po této lhůtě budou mocí žít normální život bez dluhů.

„Oddlužení sice představuje pro dlužníka poměrně výrazné omezení v nakládání s majetkem, nicméně není povinen uhradit celou výši svých závazků,“ říká právník Jiří Kocík z advokátní kanceláře Tomíček Legal.

V čem tedy osobní bankrot spočívá? Osobní bankrot musí schválit soud. Na základě soudního rozhodnutí je dlužník v následujících pěti letech povinen splatit alespoň 30 procent dlužné částky. S tímto faktem jsou věřitelé srozuměni a souhlasí s ním. Většinou jsou rádi, že dostanou zpět alespoň část svých peněz.

„Často se stane, že na rozdíl od exekucí, v nichž není dlouhodobě nic vymoženo, se cestou oddlužení splatí alespoň část dluhu, který vůči nim dlužník má. Věřitelům jsou pohledávky uspokojovány poměrně k jejich výši, tudíž ti s vyšší pohledávkou v součtu obdrží od dlužníka více peněz,“ vysvětluje právník Jiří Matzner.

Osobní bankrot je tedy “výhodný” pro obě strany. Dlužník je povinen uhradit pouze část svých dluhů a zbývající částka je mu odpuštěná. Věřitelé zas dostanou alespoň část peněz, které dlužníkovi zapůjčili.

Vychytralí dlužníci obchází zákon

Osobní bankrot vznikl na principu osobní odpovědnosti. Bohužel, jak už to bývá, se mezi námi objevují také vychytralí lidé, kteří možnost osobního bankrotu zneužívají. „Je obvyklé podat insolvenční návrh až v poslední chvíli, kdy dlužník vše prodal, zapůjčil nebo si vzal úvěr na větší obnos peněz a tyto peníze využil pro svoji potřebu. Původní myšlenka byla odlišná, založená na principu osobní odpovědnosti, nikoliv na zneužití,“ vysvětluje Jakub Zakrzecki ze společnosti M.B.A. Finance.

Je poměrně časté, že dlužníci-podvodníci tímto způsobem oddalují hrozící dražby svých nemovitostí. Jejich cílem je zamezit provedení exekuce zahájením insolvenčního řízení. Bohužel mnohým nepoctivým dlužníkům tyto kroky prochází, namísto aby české soudy podobným případům zamezily.

Jak osobní bankrot funguje

Nejprve dlužník musí podat žádost na zahájení řízení. Součástí je vyplněný formulář a řada dalších dokumentů. Zároveň musí prokázat, že je schopen uhradit alespoň část dluhu. Podání samotné žádosti je však pro většinu dlužníků prvním zádrhelem.

“Úprava oddlužení je pro samotné dlužníky obtížně pochopitelná a k zamítnutí návrhů na oddlužení často dochází pouze proto, že návrh není podán správně a nejsou k němu přiloženy zákonem vyžadované přílohy,“ doplňuje Jiří Matzner.

Kromě jiného musí dlužník označit osoby oprávněné za něho jednat a všechny věřitele. Dále musí sepsat své příjmy za uplynulé tři roky a předpokládané příjmy v následujících pěti letech. Připravit všechny podklady bez pomoci právníka je pro většinu lidí téměř nemožné. 

Část dluhu může poté dlužníky splatit dvěma různými způsoby - zpeněžením majetkové podstaty a plněním dle splátkového kalendáře. Dle výše příjmu soud určí, jak velkou částku bude dlužník ze svého příjmu odvádět každý měsíc na splátky dluhu. Výše splátky závisí nejen na příjmu, ale tak na dalších kritériích. Velký vliv má fakt, zda se jedná o živitele rodiny.

Po splnění všech podmínek, soud žádost projde a vydá rozhodnutí o schválení či zamítnutí žádosti. Je-li žádost schválená, jsou okamžitě zastavená veškerá exekuční řízení. Následujících pět let žije dlužní ze životního minima. Jakmila uhradí soudem určenou částku, je po pěti let zbaven zbývajících dluhů a veškerých záznamů s tím spojených. 

Na Úspory.cz najdete půjčky pouze od ověřených úvěrových společností.

Štítky: bezpečné půjčky | exekuce | nesplácení půjček | oddlužení | osobní bankrot | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »