Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pouze tři z deseti Čechů věnují studiu úvěrové smlouvy alespoň jednu hodinu

Aktuality

Pouze tři z deseti Čechů věnují studiu úvěrové smlouvy alespoň jednu hodinu

14. 7. 2014 Půjčky Češi jsou při sjednávání půjček velmi lehkomyslní a nedůslední. Svědčí o tom výsledky nedávného průzkumu společnosti Cofidis, z nichž vyplynulo, že Češi věnují čtení úvěrových smluv pouze pět minut. Někteří dokonce smlouvu podepíší okamžitě.

Čtením úvěrových smluv a smluvních podmínek se Češi příliš netrápí. Smluvní podmínky jsou pro ně často komplikované, nesrozumitelné anebo je jednoduše nezajímají. Většina Čechů proto věnuje čtení úvěrové smlouvy maximálně pět minut. Pouze tři z deseti Čechů chtějí vědět, co vlastně podepisují, a čtení úvěrové smlouvy věnují nejméně jednu hodinu svého času.

„Ani odborník, natož laik, není schopen prostudovat úvěrovou smlouvu za pět minut. Tím spíš, že smlouvy jsou často velmi komplikovaně napsané a obsahují nejednu past ve formě skrytých poplatků,“ vyjádřil se k výsledkům průzkumu Thomas Kudela ze společnosti Cofidis.

Nejvíce zodpovědní jsou mladí Češi do 26 let

Čtení úvěrových smluv se nejvíce věnují mladí Češi ve věku od 18 do 26 let. Ti studiu smluvních podmínek věnují nejméně jednu hodinu. Naopak nejméně se čtením úvěrových smluv zabývají lidé v produktivním věku od 27 do 44 let. Dle odborníků je hlavním důvodem nedostatek času.

„Čísla z průzkumu potvrzují, že zájemci o úvěr, především ti v produktivním věku, nemají čas na studium obchodních podmínek. To dokresluje i fakt, že čím dál více se nám hlásí takoví žadatelé o úvěr, kteří preferují co nejkratší, srozumitelné a hlavně zcela transparentní podmínky úvěru,“ doplnil Thomas Kudela.

Vliv má také vzdělání. Lidé s nižším vzděláním se čtení smluv nevěnují v podstatě vůbec. Smluvní podmínky je nezajímají a jsou ochotní smlouvu o půjčce podepsat okamžitě. Proto také lidé s nižším vzděláním patří nejčastěji mezi ty, kteří upadají do dluhové pasti a platí tisíce korun na poplatcích a sankcích.

Náš tip: Vyberte si nejlepší a nejvýhodnější půjčku dle svých potřeb na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »