Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na sliby oddlužovacích společností

Aktuality

Pozor na sliby oddlužovacích společností

20. 3. 2014 Půjčky Tisíce Čechů, kteří se dostanou do problémů se splácením svých dluhů, se často obrací na oddlužovací společnosti. Ti jim však namísto slíbené pomocí často naúčtují další vysoké poplatky za služby, které přitom neziskové organizace nabízí zdarma.

Například paní Věra z Hradce Králové uvěřila oddlužovací společnost Attila Financial. Ve skutečnosti se však upsala k dalšímu navyšování svých dluhů, protože společnost si za svou “pomoc” naúčtovala sedm tisíc za administrativní náklady, přes čtyři tisíce korun za právní služby a další poplatky. Po dvou letech spolupráce se paní Věra ocitla v ještě horší finanční situaci. Nyní se se společností soudí o své peníze, které firmě zaplatila v podstatě za nic.

Oddlužovací společnost se však brání. „I v její nelehké situaci se nám podařilo v několika případech vyhrát soudní spory v její prospěch, kdy jí soud přiřkl adekvátní splátky vzhledem k její situaci, či přiznání splátek různými věřiteli na základě námi vypracovaných návrhů a podání. Paní Věře se tyto nesporné úspěchy ovšem zdají málo,“ tvrdí Zdeněk Štelcl, ředitel společnosti Attila Financial.

Oddlužovací společností jsou především byznys

Bohužel existuje stále mnoho společností, kteří se snaží vydělat na zadlužených lidech. Naslibují jim finanční i právní pomoc, ale ve skutečnosti ze zoufalých lidí tahají další a další peníze. Odborníci proto radí: Nejúčinnějším způsobem je osobní bankrot. Podání návrhu na insolvenční správu je zdarma a těmto lidem pomáhají neziskové organizace a právní poradny dokonce zdarma.

„Insolvenční správci zadluženým lidem pomáhají i po právní stránce, když takzvaně popírají různé neplatné smluvní pokuty, přemrštěné poplatky či vysoké úroky věřitelů. Ti se pak s insolvenčním správcem nesoudí, neboť vědí, že by prohráli, či že by to pro ně bylo zbytečně nákladné. Zatímco dlužníci bez právního povědomí často hradí věřitelům zbytečné tisíce za něco, na co nemají věřitelé nárok, protože dlužníci mají strach z hrozeb věřitelů právníky a exekutory, v insolvenci se za dlužníka insolvenční správce postaví a dluhy jsou hned rázem menší,“ popisuje výhody osobního bankrotu Petr Němec ze sdružení Český spotřebitel.

Nikdy nevěřte nereálným slibům oddlužovacích společností

Petr Němec lidem ve finanční krizi vzkazuje, aby nevěřili slibům oddlužovacích společností. Ti jejich krizi ještě více prohloubí a na jejich neštěstí vydělají. „Oddlužovací společnosti si strhávají tisícové poplatky za přeposílání splátek a další úkony, jako jsou dopisy věřitelům či soudům, přičemž však používají jednoduché vzory, kde jen změní jméno. Člověk si pak po roce uvědomí, že místo toho, aby splatil čtyřicet tisíc svým věřitelům a zbavil se jednoho dluhu, spolkla oddlužovací společnost třicet pět tisíc a věřitelé dostali dohromady jen pět tisíc, což nepokrylo ani naběhlé úroky za uplynulý rok,“ vysvětluje.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »