Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Pozor na zdánlivě výhodné půjčky

Aktuality

Pozor na zdánlivě výhodné půjčky

12. 1. 2015 Půjčky Na internetu i v tisku není problém narazit na zdánlivě výhodné půjčky pro všechny, půjčky bez registru či rychlé půjčky do 15 minut. Všechny tyto půjčky slibují peníze téměř zadarmo a hlavně rychle. Taková půjčka však může skrývat ne zrovna výhodné podmínky.

Trh s půjčkami je stále širší. Půjčky nabízí nejen banky, ale také desítky nebankovních společností. Ty na rozdíl od bank nepodléhají žádné kontroly, a proto si velmi často stanovují podmínky, jak se jim zlíbí. Zdaleka ne všechny společnosti poskytují férové půjčky a mnohé naopak nabízí půjčky s nejasnými podmínkami za účelem snadného a vysokého zisku. Pokud se tedy zajímáte o půjčku, buďte při výběru úvěrové společnosti velmi obezřetní.

Bankovní versus nebankovní půjčka?

Hlavním rozdílem mezi bankovní a nebankovní půjčkou je odpovědnost za poskytované produkty a kontrola jejich činnosti. Banky podléhají kontrole České národní banky, a pokud by jejich činnost neodpovídala příslušným zákonům, byla by jim odebrána licence. Banky si proto mnohem důkladněji prověřují své zákazníky a půjčky poskytují pouze těm, u kterých mají ověřeno, že jsou schopni své závazky splácet. Získat půjčku od banky je tedy méně snadné. Půjčky nejsou dostupné pro lidi s nižšími příjmy či jsou bez zaměstnání.

To však neplatí pro nebankovní společnosti, které si jednoduše řečeno mohou dělat, co chtějí. Jejich podmínky jsou tedy mnohem rozmanitější. Daleko méně si prověřují bonitu svých zákazníků a půjčku velmi často poskytují i již zadluženým osobám. Nebankovní půjčky jsou častěji příčinou finančních problémů, protože mnoho lidí “vytlouká klín klínem” a stávající půjčky splácí půjčkami novými. Mezi nebankovními společnostmi je třeba vybrat známé a zavedené společnosti.

Pozor na smluvní podmínky

Společnosti své produkty samozřejmě inzerují tak, aby vypadali co nejvýhodněji. Smluvní podmínky psané drobným písmem na více stran však často skrývají nástrahy, které na první pohled výhodnou půjčku prodraží. Před podpisem smlouvy o půjčce si proto vždy prostudujte veškeré podmínky.

Smluvní podmínky mohou obsahovat skryté poplatky či sankce, se kterými Vás poskytovatel úmyslně zapomene seznámit. Tyto poplatky mohou půjčku, která má nižší úroky, značně prodražit. Nejčastěji se jedná o poplatek za uzavření smlouvy, který je zpravidla pevně stanoven nebo se jedná o procenta z půjčované částky. Mnoho společností od tohoto poplatku již ustoupilo. Mezi další poplatky patří správa a vedení úvěru. Ten se pohybuje kolem sto korunami měsíčně.

Mezi ty záludné patří poplatky za mimořádnou splátku a předčasné splacení úvěru. Pro banky je předčasné splacení nevýhodné, protože je připraví o zisk. Proto se snaží tomuto kroku ze strany zákazníka zabránit tím, že mu naúčtuje vysoký poplatek. Dnes však většina úvěrových společností tento poplatek nemá a předčasné splacení umožňuje zdarma. Další poplatky patří mezi sankční a týkají si pozdních úhrad. Zejména u méně solidních společností mohou tyto sankce způsobit navýšení půjčky až několikanásobně.

Porovnejte si půjčky zdarma a online

V žádném případě nekývejte na první nabídku, ale raději si porovnejte více půjček. Pomocí online srovnávačů si snadno zjistíte, která půjčka je skutečně výhodná. Navíc se zpravidla jedná o stránky, které nabízí půjčky pouze od ověřených společností.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »