Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Predátorské úvěrové společnosti cílí na rizikové klienty

Aktuality

Predátorské úvěrové společnosti cílí na rizikové klienty

29. 6. 2015 Půjčky Půjčky jsou jedním z největších byznysů. Lidé si peníze půjčovali, půjčují a vždy budou. Toho se chytají také nejrůznější bezejmenné firmy, které půjčky využívají k nelegálním a nepoctivým ziskům. Tyto predátorské společnosti neváhají použít netransparentní, neetické a mnohdy nezákonné praktiky.

Nepoctivé půjčky najdeme pouze mezi nebankovními půjčkami, které v současné době nepodléhají žádné důsledné kontrole. Na rozdíl od bank, jejichž činnost dozoruje Česká národní banka. Pro poskytovatele půjček rovněž neexistují žádné vstupní podmínky, a tak půjčky poskytuje doslova kde kdo. Narazit tak na nepoctivou společnost není nic složitého.

Pozor by si měli dávat rizikoví klienti

Pro predátorské chování neexistuje všeobecně uznávaná definice. Lze je však chápat jako neetické a nezákonné praktiky při poskytování a zprostředkovávání úvěrových produktů. Takových praktik existují desítky a doplácí na ně zejména rizikoví klienti, které tyto společnosti úmyslně vyhledávají.

Do rizikové skupiny klientů spadají lidé s nízkým vzděláním i finanční gramotností, bez pravidelného příjmu a často již zadlužení (tzv. subprime trh). Tito lidé nemají šanci získat bezpečnou půjčku u banky či ověřené nebankovní společnosti, a tak se obrací právě na tyto společnosti, které jim půjčky slíbí bez jakýchkoliv podmínek a doslova za astronomické úroky.

Predátorům přitom nejde o poskytování půjček jako takových. Jejich cílem je vydělat peníze na poplatcích a sankcích, které si účtují při nesplácení půjček. Rizikoví často již zadlužení klienti potřebují peníze na uhrazení dluhů. Dostávají se tak do začarovaného kruhu půjček a splátek. Na úrocích a sankcích přitom zaplatí stovky tisíc korun. Není neobvyklé, že mnozí z nich nakonec přijdou o veškerý majetek a nemovitosti i kvůli dluhu v počáteční výši pár tisíc korun.

Poprvé pojem predátorské úvěrování použily americké noviny

Pro nepoctivé praktiky úvěrových společnosti se používá historický pojem lichva. S označením “predátorské” přišly na veřejnost až americké noviny Evening Times v roce 1912.  Mezi širokou veřejnost termín pronikl až na počátku tohoto století.

Predátorské společnosti pronikly do oblastí, kde lidé nemají dostatek informací, malou konkurenci a často i slabou právní ochranu. Ve spojení s lživou reklamou a agresivním marketingem lákají zákazníky na výhodné půjčky. Na počátku se snaží vyvolat dojem důvěryhodnosti a často i falešného přátelství.

Predátorské půjčky mají mnoho společných znaků, podle kterých je snadno poznáte. Zejména se jedná:

  • Vysoká úroková sazba nebo poplatek. Poskytovatel půjčky je seznámený s finanční situací zákazníka a vysoké rizikovosti nesplácení.
  • Poskytovatelé půjček používají nezákonné podmínky, klamavé prodejní taktiky i podvodné praktiky. Predátor si je vědom svého nadřazeného postavení.
  • Poskytovatelé predátorských půjček se vyskytují na rizikovém trhu, nemají žádné jméno a jejich inzeráty jsou často velmi strohé. O společnosti se často nedají dohledat žádné bližší informace.
Porovnejte si půjčky od ověřených společností a sjednejte si půjčku za nejvýhodnějších podmínek na Úspory.cz!

Predátor neřeší špatnou bonitu klienta, vydělává na ní

Ideálním klientem pro predátora je tak osoba, která díky vysokým úrokům nezvládne půjčku dlouhodobě splácet. Za nesplácení si naúčtuje vysoké poplatky, které jsou hlavním zdrojem jeho zisků. Neváhá přitom využít nelegálních praktik. Které to jsou?

Predátoři si účtují neúměrné poplatky již za poskytnutí půjčky. Až tisíce korun tak zaplatí zákazníci za zprostředkování či poskytnutí půjčky. Jsou známé desítky případů, kdy klient poplatek v dobré víře zaplatí, ale samotnou půjčku již nikdy neuvidí stejně jako své peníze.

Existuje-li o půjčce písemná smlouva, je velmi komplikovaně sepsaná, nesrozumitelná a plná záludných podmínek. Zákazník často nemá čas si smlouvu důkladně přečíst a prostudovat. Pod tlakem smlouvu podepíše a problém je na světě.

Dlužník nedokáže dle podmínek půjčku splácet a predátor se začne uchylovat k vydírání, vyhrožování a leckdy i fyzickému násilí. Zákazníci jsou nuceni podepsat tzv. bianco směnku, která neobsahuje žádnou částku. Predátor později vepíše libovolnou částku, kterou po dlužníkovi vymáhá.

Mezi další praktiky patří vysoké záruky v podobě nemovitosti či neúměrně vysoké účty za telefonní hovory. Z výše uvedeného článku tak vyplývá, že zájemce o půjčku by se měl vždy obracet pouze na ověřené společnosti bez postranních úmyslů. Člověk, který nemá pravidelné příjmy a splácí dluhy, by měl důkladně zvažovat každou další půjčku.

Štítky: bezpečné půjčky | bianco směnka | Levné půjčky | nebankovní půjčky | predátorské úvěrování | srovnání půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »