Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

Aktuality

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016 Půjčky Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Zatímco dříve předčasné splacení nejen úvěru ale také třeba hypotéky banky a uvěrové společnosti velmi tvrdě postihovaly, dnes už tomu tak není. Nová legislativa týkající se úvěrů je konečně trochu vstřícnější k dlužníkům a nově možnost předčasného splacení dluhu hlavně u hypoték zavádí.

Předčasné splacení spotřebitelského úvěru? Záleží, kde jste si peníze půjčili ..

Podmínky předčasného splacení úvěru zatím vždy záleží na konkrétní bance či finanční společnosti. Například společnost Homecredit u většiny spotřebních úvěrů umožňuje bezplatné předčasné splacení. Vždy je ale nutné si podmínky předčasných splátek pročíst ve smlouvě, případně se o nich informovat poskytovatele úvěru. Pokud chcete úvěr předčasně splatit, nebo zaplatit vyšší mimořádnou splátku, musíte také o tom věřitele většinou informovat - například telefonicky nebo písemně. Po této informaci pak máte nějaký čas, během kterého může platba proběhnout.

Hypotéky: Nově lze každý rok splatit čtvrtinu úvěru

Jiná situace je u hypoték. Tam banky předčasné splacení před koncem období fixace úroků tvrdě postihovaly. Za předčasné splacení vybírali nejčastěji 5 % s dlužné částky za každý rok do konce fixačního období. Což v praxi znamenalo zaplatit i statisícové částky navíc. Nyní je možné každý rok před výročím uzavření smlouvy možné splatit až 25 % hypotéčního úvěru bez jakékoli sankce. Banka vám může naúčtovat jen nezbytně nutné poplatky. V případě vážných životních událostí je dokonce možné celou hypotéku splatit zdarma.

Možnosti předčasného splacení hypoték jsou nyní nastaveny pro dlužníka docela velkoryse a šikovným klientům přináší další možnost, jak svůj hypotéční úvěr různě optimalizovat. Není proto divu, že bankám se tato zákonná úprava moc nelíbí. V každém případě se nové podmínky týkají nově uzavřených hypoték, u těch existujících nová pravidla nastupují až po skončení současného fixačního období.

Štítky: hypoteční úvěry | hypotéka | hypotéky | předčasné splacení | předčasné splacení hypotéky zdarma | srovnání hypoték | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »