Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Přestanou soudy řešit spory o půjčky?

Aktuality

Přestanou soudy řešit spory o půjčky?

23. 5. 2014 Půjčky Soudní jednání často trvají týdny i měsíce. V mnoha případech se přitom jedná o spory, které by soudy ani řešit nemusely. Ministerstvo spravedlnosti se proto snaží najít alternativní řešení, které by řešení podobných sporů urychlilo a ulevilo tak českým soudům.

Téměř třetinu sporů tvoří nezaplacené pokuty z MHD, spory o pojistné či o půjčky. V praxi se jedná přibližně o 200 tisíc případů, které soudy přetěžují. V roce 2011 trvalo jedno řízení v průměru 305 dní, zatímco v roce 2013 to již bylo 389 dní. Ministerstvo spravedlnosti v tomto případě zastupuje první náměstkyně Hana Marvanová, která na konferenci pořádané Soudcovskou unií sdělila, že je nutné hledat alternativní řešení.

"Před českými soudy se řeší opravdu vše od samého začátku. Vyvedením některých agend by došlo k odbřemenění soudů," souhlasí s myšlenkou Hany Marvanové Tomáš Novosad, viceprezident Soudcovské unie. Správným řešením není ani zvyšování počtů soudců a administrativních pracovníků. Již nyní patří Česká republika mezi země s nejvyšším počtem soudců na počet obyvatel.

Alternativní řešení však mohou způsobit také řadu problémů, před kterými varuje Stanislav Křeček, který působí jako zástupce ombudsmanky. Ten tvrdí, že bude těžké najít a zavést takové orgány, které budou mít u lidí stejnou autoritu jako soudy.

Rychlejší řízení by měl přinést nový občanský soudní řád

Jedním z cílů je nový občanský řád, který společně s trestním řádem patří k základním procesním předpisům. Za tímto účelem by měl vzniknout tým expertů, jehož úkolem by bylo do tří let vytvořit návrh nového soudního řádu. Podle představy ministerstva spravedlnosti by si soudy měly ponechat složité spory z občanského, pracovního a finančního práva. Mimosoudně by se řešily lehčí spory, které by se týkaly půjček a úvěrů, úhrad za dodávky elektřiny a plynu, nezaplacených pokut v MHD či placení pojistného.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »