Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčka - jak postupovat a na co si dát pozor

Aktuality

Půjčka - jak postupovat a na co si dát pozor

29. 5. 2012 Půjčky

Nejdříve si zadlužení rozmyslete

Nezadlužujte se kvůli věcem, které nepotřebujete. Pokud nelze Vaši situaci zvládnout jinak, zadlužte se pouze na nezbytně nutnou částku – čím méně si půjčíte, tím dříve dluh splatíte a ušetříte. Zadlužte se pouze na to, co opravdu nutně potřebujete a co má trvalou nebo dlouhodobou hodnotu.

Kde se zeptat na půjčku

Nejdříve se zeptejte ve svém blízkém okolí, zda by Vám někdo nepůjčil bezúročně. Poté nejdostupnější půjčku získáte v bance nebo pomocí tzv. rychlých půjček, které neposkytují banky, ale společnosti specializované na půjčování peněz. V bance zpravidla trvá vyřízení půjčky déle a je složitější, ale celkový dluh i s úroky je nižší. Trpělivost a rozvaha Vám tak ušetří nemalé peníze. Rychlé půjčky jsou sice dostupnější, často nemusíte mít ani potvrzení od zaměstnavatele, potvrzení o příjmech a peníze získáte dříve. Téměř vždy však budete muset platit vyšší úroky a navíc Vám tito věřitelé často půjčí, aniž by si sami byli jistí, zda půjčku dokážete splatit.

Když žádáte o půjčku

Základní údaj pro porovnání půjčky je RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Čím vyšší RPSN, tím zaplatíte vyšší úrok. Pokud je v letáku či v reklamě uvedeno např. od 9 %, jedná se o půjčení peněz za určitých podmínek, které Vám nemusí vyhovovat. Zjistěte si všechny náklady na půjčku – poplatek za půjčku, první a poslední splátku, nutnost pojištění, vedení úvěrového účtu a ostatní platby spojené s půjčkou. Nechte si vypsat, co vše budete muset zaplatit a částku sečtěte. Takto postupujte u více poskytovatelů půjček. Ptejte se na rizika a sankce a nestyďte se půjčku nepodepsat – když se Vám podmínky nelíbí. Pokud nakonec lepší podmínky nenajdete, dosavadní banka/společnost s Vámi smlouvu jistě podepíše i později.

Nejdůležitější informace nejsou často ve smlouvě, ale ve smluvních podmínkách – proto si je vždy vyžádejte.

Kdy smlouvu o půjčce/úvěru nepodepsat

Pokud máte spočítáno, že Vás půjčka zatíží tak, že ji nebudete moci splácet nebo kvůli půjčce přestanete splácet jiné dluhy či hradit náklady na bydlení a dopravu do zaměstnání. Nepodepisujte, pokud jste smlouvu nečetl/a, neviděl/a jste smluvní podmínky, smlouva je psána drobným písmem, nerozumíte cizím slovům nebo pokud je podmínkou vyplnění prázdné směnky. Pokud podepisujete souhlas k inkasu z Vašeho běžného účtu, ujistěte se, že zní jen na částku pravidelné splátky. Nezadlužujte se, pokud již ručíte za půjčku někomu, jehož finanční situaci neznáte. Taktéž se nezadlužujte, pokud máte výdaje (například výživné), které nelze odložit na dobu po splacení půjčky. Zjistěte si sankce za opožděné splátky. Nikdy nepoužívejte neplatné nebo falšované doklady a potvrzení. Neplatný je i doklad, který byl nahlášený jako ztracený.

Kdy smlouvu o půjčce/úvěru podepsat

Pokud máte zjištěny podmínky půjčky u více poskytovatelů, četl/a jste smlouvu i smluvní podmínky, kterým rozumíte a jste zajištěn/a proti neočekávaným výdajům.

Když už dlužíte

Pečlivě hlídejte splátkový kalendář (důležité je datum přijetí platby, ne odeslání), veškerá potvrzení o splátkách, veškeré doklady a korespondenci si schovávejte. Pokud to není nezbytně nutné, nemějte více dluhů a nebuďte ručitelem dalších půjček. Pokud se obáváte, že nebudete moci uhradit jakýkoliv výdaj během Vašich splátek, okamžitě se obraťte na příslušného věřitele (popř. pronajimatele apod.) a domluvte si s ním řešení. Pokud je ujistíte, že chcete dluhy splácet, je snazší se dohodnout na případném řešení. Pokud měníte telefonní číslo nebo adresu, nezapomeňte na to věřitele upozornit.

Když máte problém se splácením dluhů

Nečekejte, že se situace vyřeší sama, naopak: neřešením dluhové situace se problém jen prohlubuje. Komunikujte s věřiteli a hledejte řešení své situace. Především nezvyšujte své dluhy, abyste uhradil/a dluhy současné. Omezte výdaje a zkuste si najít další výdělečnou činnost (odpolední, víkendovou aj.).

Jste v dluhové pasti

Pokud Vám vznikají nové dluhy, abyste zaplatil/a dluhy předchozí, začněte svou situaci okamžitě řešit. Své dluhy konsolidujte – zjistěte si, kolik a komu dlužíte, již si nepůjčujte a soustřeďte se na splácení dluhů. Snižte na minimum nepotřebné výdaje (poplatky za telefon, TV, internet aj.) a najděte si po dobu předlužení další zaměstnání. Pokud je Vaše dluhová situace nezvládnutelná a kritická, lze vyhlásit za určitých podmínek tzv. osobní bankrot, který Vám pomůže se jednou pro vždy dluhů zbavit. Osobní bankrot je však krajním řešením – musíte být ochotný/á žít pět let při životním minimu a veškeré příjmy (včetně mimořádných příjmů – prémie, dědictví, prodej majetku apod.) poskytnout na uhrazení dluhů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »