Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky a život na dluh považují Češi za normální

Aktuality

Půjčky a život na dluh považují Češi za normální

19. 2. 2016 Půjčky Drtivá většina českého národa považuje půjčky za normální součást života. Pouze 4 procenta se domnívají, že půjčky jsou špatné a tvrdí, že by si žádnou v životě nevzali. Mezi akceptované půjčky patří zejména hypotéky. Naopak nejvíce Čechů odsuzuje půjčky na vánoční dárky a na drahé dovolené.

V lednu letošního roku se pod záštitou Centra pro výzkum veřejného mínění uskutečnil výzkum, jehož účelem bylo zjištění postoje českého obyvatelstva na přijatelnost půjček. Výzkumu se zúčastnilo celkem 1 047 osob ve věku od 15 let výše. Výsledky byly zveřejněny 15. února. Z výsledků výzkumu je zjevné, že Češi k půjčkám zastávají velice vřelý postoj.

Tazatelé z Centra pro výzkum veřejné mínění účastníkům pokládali následující dotazy:
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je nesprávné.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je v dnešní době přirozenou součástí života.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je něco, za co se člověk musí vždy tak trochu stydět.
Půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je vždy rizikem.
Žít tak, že si člověk půjčuje peníze nebo pořizuje věci na dluh, se dnes vyplatí.

Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

85 procent Čechů považuje půjčky za přirozenou součást života

Od posledního výzkumu z roku 2014 se postoj Čechů mírně změnil. Zvýšil se počet obyvatel, kteří půjčky a dluhy berou jako normální věc, a rovněž narůstá počet lidí, kteří život na dluh považují dokonce za výhodný. "Nárůst nejspíš souvisí s reflexí ekonomického vývoje v posledních letech, který se promítl do snížení obav z nezaměstnanosti, v nárůstu mezd a do oživení spotřeby domácností," zní ve výsledné zprávě CVVM.

S půjčkami nemá žádné problémy 85 procent Čechů a pouze 4 procenta zastávají k půjčkám zamítavý postoj. Za nejvíce přijatelné půjčky jsou považovány hypotéky, o kterých se pozitivně vyjádřilo 95 procent dotázaných. Za hypotékami následují půjčky na podnikání (77 procent) a studium (75 procent), půjčky na auto (63 procent) a na spotřební zboží (62 procent). Nejvíce negativních ohlasů měly půjčky na dovolené a také na vánoční dárky. Za absolutně nepřijatelné označilo půjčky na vánoční dárky 64 procent.

V rámci výzkumu uvedlo 48 procent dotázaných, že splácí nejméně jednu půjčku. Oproti roku 2014 je to o 4 procenta více. Nejčastěji se jednalo o hypotéku (25 procent) nebo zboží nakoupené na splátky (20 procent). 45 procent z nich se vyjádřilo, že se splácením půjček nemají žádné problémy. Menší či větší potíže se splácením však má nadpoloviční většina (62 procent). Více půjček splácí lidé s horší životní úrovní (62 procent).

Půjčky odmítají především lidé nad 60 let

Poměrně velký názorový rozdíl panoval mezi mladšími lidmi do 29 let a lidmi nad 60 let. 40 procent dotázaných ve věku do 29 let se vyjádřilo, “že půjčky jsou přirozenou součástí dnešního života”. Mezi lidmi staršími 60 let však stejný názor zastává pouze 20 procent a naopak 55 procent považuje půjčky za velké riziko.

Žádné velké změny se nedočkal také postoj k vytváření finanční rezervy na nečekané výdaje. Tu za důležitou považuje stále naprostá většina dotázaných konkrétně 92 procent. 66 procent dotázaných však potvrdilo, že finanční rezervu skutečně vytvořenou mají. S finanční rezervou jsou na tom nejlépe lidé s dobrou životní úrovní, z nichž finanční rezervu má 80 procent. Podstatně hůře jsou na tom lidé s nízkými příjmy a tedy i nižší životní úrovní.

Získejte výhodnou půjčku na Úspory.cz! Právě zde si porovnáte nejlepší půjčky na trhu během pár minut. Vítěznou půjčku si navíc snadno sjednáte on-line.

Štítky: hypotéky | nákup na splátky | půjčka na auto | půjčky | půjčky na podnikání | půjčky na studium |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »