Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčky: Rizikovou skupinou jsou samoživitelky

Aktuality

Půjčky: Rizikovou skupinou jsou samoživitelky

15. 6. 2015 Půjčky Život na dluh je vždy rizikový. Peníze na potřebné věci lze sice získat hravě, ale splatit vše řádně už tak snadné nebývá. To se týká zejména osob, které si půjčky berou doslova na “život”. Na splácení jim však jejich příjmy nestačí a jejich zoufalé snahy postarat se o rodinu často končí exekucemi.

Za rizikovou skupinu jsou považovány zejména ženy samoživitelky, které se starají o jedno i více dětí pouze ze svého často nízkého platu. Ve chvíli, kdy se jim nedostačují peníze na základní potřeby, uchylují se k půjčkám. Mnohé je nezvládají splácet a končí v exekuci. Jako například Lucie z Prahy.

“Vždy jsem si přála velkou rodinu. V osmnácti letech jsem potkala svou velkou lásku, vzala jsem si jej a máme spolu čtyři krásné děti. O ty se však starám sama. Manžel mě opustil, přišel o práci a peníze na děti mi neposílá,” vypráví Lucie svůj nelehký osud.

Velká rodina = hodně starostí

Oba byli mladí a oba si přáli velkou rodinu. Příjem prodavačky a svářeče však na uživení pětičlenné rodiny nestačil. Manželé se začali hádat. Manželství se sice snažili zachránit, ale napjatou finanční situaci zvládali stále hůře. „Oba jsme si uvědomovali, že to není v pořádku, a snažili jsme se partnerství zachránit. Marně. Zůstala jsem se čtyřmi dětmi sama, manžel se od nás odstěhoval. K tomu ještě přišel o práci a přestal posílat peníze na děti,“ pokračuje ve vyprávění.

Lucie zůstala se čtyřmi dětmi sama. Ze svého platu prodavačky v menším obchůdku s textilem musela rázem uživit pět osob. Manžel jí výživné neplatí a pouze občas jí zašle nějaký menší obnos, který však v rámci všech výdajů nemá žádnou váhu. Nelehkou životní situaci začala řešit pomocí půjček a drobných finančních závazků. Ty však nezvládala splácet. Dluhy narůstaly a Lucii pomalu ale jistě začaly přerůstat splátky přes hlavu. Nedokázala je splácet a nakonec skončila v exekuci. Ke svým dluhům se však postavila čelem a ze skromného výdělku se dále snaží živit rodinu i splácet dluhu.

„Je pro mě velmi stresující být sama s dětmi a vědět, že nesu na bedrech veškeré výdaje i výchovu. Jediné, co bych si nyní opravdu přála, je opět najít partnera, který by mi pomohl a odlehčil nejen finančně, ale také emocionálně,“ posteskla si Lucie.

„Lucie naštěstí patří ke klientům, kteří ve své tíživé finanční situaci zaujali správné stanovisko a postavili se k problémům čelem. Vedle dluhu ve výši zhruba 20 tisíc korun, který u naší společnosti evidujeme, má paní Lucie ještě další drobnější finanční závazky u jiných věřitelů, některé i s exekucí,” říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Bezpečné půjčky pouze od ověřených poskytovatelů na Úspory.cz!

V každé sedmé domácnosti se o děti stará pouze jeden rodič

Český statistický úřad uvádí, že příjem každé sedmé domácnosti zajišťuje pouze jeden z rodičů. U devíti z deseti případů jsou to ženy. Jejich příjmy přitom bývají výrazně nižší a zpravidla nejsou schopné tvořit i minimální finanční rezervy. Spíše jim peníze scházejí, a proto se mnohem častěji uchylují k půjčkám, kterými nízký příjem kompenzují.

Jejich vydání jsou vyšší o čtvrtinu než v úplných rodinách. Základní životní potřeby, jako je bydlení, oblečení, potraviny, doprava a mnoho dalších tvoří u běžné rodiny 37 procent čistých peněžních vydání. U ženy samoživitelky se však jedná o více než 46 procent. Výrazný rozdíl panuje také ve výdajích za bydlení. Zatímco úplné rodiny za bydlení dají zhruba 17 procent (tj. jedná pětina z celkových příjmů), samoživitelky bydlení stojí dokonce 27 procent (tj. čtvrtina z celkových příjmů).

„Nejvíce zadlužených žen (27 procent) je ve věku 35 až 44 let, tedy ve věku, kdy se většina z nich věnuje výchově malých či dospívajících potomků. Péče o děti přináší navíc zvýšenou potřebu finančních výdajů. Ženy v této věkové kategorii vykrývají nedostatek příjmu nejčastěji půjčkami v hodnotě mezi 20 a 30 tisíci korunami,” přibližuje nám současnou situaci Markéta Fixová.

Štítky: bezpečné půjčky | exekuce | osobní bankrot | půjčky | půjčky online | srovnání půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »