Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Půjčujeme si na Vánoce více?

Aktuality

Půjčujeme si na Vánoce více?

9. 12. 2014 Půjčky Vánoce jsou již pár dní za námi a s nimi i nákupní šílenství a honba za nejlepšími vánočními dárky. Mnozí lidé se kvůli dárkům zadluží a po novém roce je čeká nejen hubnutí v pase, ale také v peněžence. Před Vánoci tradičně naroste zájem o půjčky až o desítky procent.

Vánoce jsou spojené s mnoha tradicemi, z nichž jedna spočívá v nadělování dárků a dárečků svým rodinám, blízkým přátelům i pracovním kolegům. Ne vždy se však jedná o drobnosti a lidé si rádi nadělují i drahé a luxusní dárky. Ty však stojí peníze, kterých je ne vždy dost. A proto si mnozí lidé na dárky vezmou půjčky. Ne vždy však dostatečně dobře zváží situaci a po Vánocích zjistí, že na splátky nemají, nebo že si vybrali nevýhodnou půjčku.

Bankovní versus nebankovní půjčka

Banky i nebankovní půjčky jednoznačně potvrzují zvýšený zájem o půjčky vždy jeden až dva měsíce před Vánoci obvykle o 10 až 20 procent. „Před koncem roku zaznamenáváme navýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o 10 až 15 procent. Obecně můžeme říci, že největší zájem o spotřebitelské úvěry je v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je kolem 120 000 korun. Neznamená to však, že klienti bezhlavě utrácejí za věci krátkodobé spotřeby. Většinou se jedná o investici, která je spojená s výbavou domácnosti, např. bílá a černá elektronika, nábytek, zařízení bytu,“ uvádí Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.

Bankovní půjčky si berou spíše movitější lidé, kteří mají zájem o půjčky nad 100 000 korun. Ti peníze používají na věci s dlouhodobější spotřebou, jako je například vybavení domácnosti, auto či kvalitní spotřebiče. Kromě půjček také lidé stále častěji využívají kreditních karet, u kterých využívají bezúročného období a dalších slev. “Na nákupy vánočních dárků jsou stále oblíbenější kreditní karty, které mají pro klienty několik výhod: možnost splatit půjčku bezúročně, bonus 2 procenta z každé platby zpět, slevy v programu Sphere či různé druhy pojištění,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Ohledně nebankovních půjček je zvýšený zájem evidovaný také. Nebankovní půjčky jsou však používány na drobnější a méně drahé věci. Mnohem více je také využívají lidé, kterým půjčku zamítne jejich banka. Nebankovní půjčky jsou totiž mnohem dostupnější, jelikož jejich poskytovatelé mnohem méně prověřují své klienty. Konkrétní data poskytla Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Vývoj spotřebitelských úvěrů v letech 2011 až 2013:
2011 2012 2013
1. čtvrtletí 8,0 mld. 7,8 mld. 7,8 mld.
2. čtvrtletí 8,6 mld. 8,5 mld. 8,5 mld.
3. čtvrtletí 8,4 mld. 8,3 mld. 8,9 mld.
4. čtvrtletí 9,2 mld. 9,6 mld. 9,2 mld.

Zdroj: ČLFA

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »