Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Refinancování půjček: V čem je výhodné a jak se liší od konsolidace?

Aktuality

Refinancování půjček: V čem je výhodné a jak se liší od konsolidace?

26. 2. 2016 Půjčky Více než 85 procent Čechů považuje půjčky za přirozenou součást života. Každý druhý Čech splácí jednu a více půjček. Zdaleka ne každý své závazky splácí bez problémů a osudy mnoha dlužníků končí exekucemi. Hlavní příčinou neslavných konců bývá neznalost a neschopnost řešit kritickou situaci včas.

V současné době, kdy vám půjčku nabízí na každém rohu, není nijak složité zadlužit se. Obzvláště když většina populace považuje život na dluh za normální. A úvěrové společnosti je v tom intenzivně podporují. Půjčky si bereme na bydlení, studia, auto, vybavení domácnosti, ale také na dovolenou a dárky. Hranice, kdy se bezproblémové splácení půjček může změnit v zásadní problém, je přitom velice tenká.

Jakmile si dlužník uvědomí, že se nachází v kritické životní situaci, často začne panikařit. Někteří “strčí hlavu do písku” a předstírají, že problém neexistuje. Z omylu je vyvede až exekutor klepající na dveře. Další “vytloukají klín klínem” a na splátky si berou další a další půjčky, až se ocitnou v šíleném kruhu dluhů. I je jednoho dne čeká nemilé překvapení v podobě exekutora. Přitom řešení, díky kterým se lze vyhnout krajním situacím, existují.

Refinancování půjček vyřeší nejeden problém se splácením

V tomto článku se budeme věnovat jednomu možnému řešení - refinancování. Hned na začátku je vhodné upozornit, že se nemusí jednat pouze o řešení problémů se splácením jakékoliv půjčky. Refinancování je rovněž skvělý způsob, jak z méně výhodné půjčky učinit levnější půjčku a ušetřit i tehdy, když vás splátky za půjčku zrovna neruinují. Jak se říká, každá koruna se počítá.

Proč by vám jiná banka měla nabídnout lepší podmínky? Odpověď je velice jednoduchá a je jí konkurenční boj. Banky i nebankovní situace se o klienty doslova perou a přetahují si je. A právě refinancování je jednou z možností, jak získat nového “již zadaného” zákazníka na svou stranu.

Co tedy refinancování je a jak funguje? Refinancování je v podstatě převedení půjčky od původní úvěrové společnosti k jiné finanční instituci za lepších podmínek. Tuto službu nabízí především banky, ale i některé nebankovní společnosti. V každém případě se refinancování vyplatí pouze tehdy, pokud vám druhá společnost nabídne takové podmínky, aby uspokojily právě vaše požadavky.

To znamená, že úroková sazba by v žádném případě neměla být vyšší ale naopak nižší. “Stará nová” půjčka by měla umožňovat úpravu splácení tak, aby vám již nečinilo problémy. Ideální je například půjčka o stejné výši ale s nižšími splátkami rozloženými do delšího časového úseku.

Kdy požádat o refinancování půjčky?

Jakmile máte pocit, že vám stávající podmínky půjčky nevyhovují, splátky jsou příliš vysoké a úroková sazba nevýhodná, zapátrejte u jiných společností. Poptat se můžete i u své společnosti. Některé banky z obavy, že by o zákazníka mohly přijít, raději upraví podmínky ihned a zákazník nemusí odcházet ke konkurenci.

Pokud to není váš případ, učiňte si porovnání pomocí internetové kalkulačky on-line. Získáte také předběžný pohled na své možnosti. Nesledujte pouze úrokovou sazbu, ale zaměřte se také na RPSN a poplatky související s vybranou půjčkou. Poté stačí oslovit konkrétní vybrané společnosti a vybrat si nejvýhodnější nabídku. Nová banka vám s refinancováním ráda pomůže, a tak se nemusíte obávat, že nezvládnete nápor administrativy.

Refinancování versus konsolidace

Relativně často si lidé pletou refinancování s konsolidací, což je mimochodem další z možností řešení problémů s půjčkami. Refinancování se však týká pouze jednoho konkrétního úvěru. Velice často se využívá při refinancování hypotéky, kde je každá úspora okamžitě znát. Naproti tomu je konsolidace výhodná pro osoby, které splácí více úvěrových produktů (půjčky, kreditní karty, kontokorenty, nákupy na splátky, apod.). Konsolidace jim umožní všechny své závazky sjednotit do jedné půjčky a ušetřit tak nemalé peníze za rozdílné úrokové sazby či více poplatků.

Půjčky si můžete porovnat také na Úspory.cz, kde pro vás zprostředkováváme půjčky pouze od vybraných bank a ověřených nebankovních společností.

Štítky: konsolidace půjček | nebankovní poskytovatelé půjček | porovnání půjček | refinancování | refinancování hypotéky | refinancování půjček |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »