Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

Aktuality

Registry dlužníků obsahují i jména lidí, kteří nedluží nic

30. 11. 2013 Půjčky V záznamech registrů dlužníků se může snadno ocitnout i člověk, který nedluží nic. Je to proto, že úvěrové společnosti evidují veškeré žádosti o půjčku včetně těch neúspěšných. Ty jsou odeslány do registrů a člověk, u kterého je žádostí evidováno více, se tak snadno může stát nedůvěryhodnou osobou.

Člověk, u kterého je evidováno více žádostí, nemusí být hned nedůvěryhodný nebo dokonce podezřelý. Je přece běžné, že si člověk předem zjistí podmínky různých úvěrů, než kývne na jednu nabídku. Není tedy nic divného na tom, že svou žádost podá u více bank. Banky však do registrů dlužníku často zasílají i tyto žádosti. V registrech se potom ukládají záznamy také o lidech, které nedluží ani korunu nebo své závazky splácí naprosto bez problémů. Záznamy zde jsou uchovávány po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Jak je to se souhlasem u záznamu v registru

Záznam v registru bohužel není podmíněn udělením souhlasu osoby, které se to týká. Důvodem je zákon o bankách, který povoluje výměnu informací o platební morálce, bonitě a důvěryhodnosti klientů. To znamená, že si banky mohou mezi sebou tyto informace beztrestně vyměňovat. Situace je jiná u nebankovních registrů, kde je nutný souhlas klienta se zpracováním osobních údajů.

Bankovní i nebankovní registry mezi sebou informace sdílí. Důvodem je obrana před problematickými klienty, které své závazky nejsou schopni splácet. I zde je nutný souhlas se zpracování osobních údajů. Ten je však běžnou součástí žádostí o úvěr.

Známé registry dlužníků

V současné době jsou nejvíce využívaným databázemi Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Oba registry shromažďují data o všech klientech, kteří měli sjednaný úvěr u některé ze společností, které mohou do registrů nahlížet. Z údajů lze snadno zjistit, jaká je klientova bonita a zda je důvěryhodný.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »