Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Reklamy na nebankovní půjčky často porušují zákon

Aktuality

Reklamy na nebankovní půjčky často porušují zákon

15. 4. 2015 Půjčky Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila zprávu o provedených kontrolách nebankovních úvěrových společností v roce 2014. Z kontrolovaných 269 společností zjistila porušení zákona u 160 z nich. Nejčastějším “nešvarem”, kterého se nebankovní společnosti dopouští, je porušování zákona u reklam na úvěr.

Celkem bylo společnostem, u kterých bylo zjištěno porušení zákona, uděleny pokuty ve výši přesahující 7 milionů korun. Oproti loňskému roku bylo porušení zákona zjištěno u více než poloviny kontrolovaných společností, což je více než v předešlém roce, kdy byly uděleny pokuty ve výši 5,6 milionů korun 132 společnostem.

"Poměr prokázaných porušení meziročně vzrostl a přesáhl polovinu kontrolních zjištění, a to přesto, že se počet kontrol oproti roku 2013 snížil," uvedla ČOI ve své tiskové zprávě.


Celkem bylo provedeno 269 kontrol, přičemž ve 205 případech šlo o právnické osoby a v 64 o osoby fyzické. Uděleno bylo 160 pokut ve výši 7 028 500 Kč. 118 pokut ve výši 6 040 000 Kč se týkalo porušení zákona o spotřebitelském úvěru a 30 pokut ve výši 506 500 Kč porušení zákona o ochraně spotřebitele. 12 pokut ve výši 482 000 Kč se týkalo porušení jiných zákonů.

Nebankovní společnosti uvádí chybné údaje

Česká obchodní inspekce nejčastěji evidovala porušení zákona v oblasti reklamy, ve kterých společnosti neuvádí základní informace o půjčce. „Nejčastější byly nedostatky v oblasti reklamy na zprostředkování spotřebitelského úvěru. Zejména reklamy nabízející úvěr spotřebitelům prostřednictvím webových stránek zákonné požadavky často nesplňovaly a zájemci o úvěr neměli možnost seznámit se s informacemi důležitými pro jejich další rozhodnutí,” sdělil Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.  

Internetové reklamy na půjčku velmi často neobsahují uvedenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN), výši úrokové sazby, konečnou cenu půjčky a v mnoha případech spotřebitelé neobdrží žádné předsmluvní informace. ČOI spotřebitele upozorňuje, aby nepodepisovali smlouvu o půjčce, pokud nebudou znát všechny podstatné informace. "Smluvní podmínky by si spotřebitelé měli pozorně přečíst a všemi dostupnými způsoby ověřit dříve, než jakoukoliv smlouvu podepíší," doplnil Mojmír Bezecný.

Spotřebitelé podali 440 stížností

Stížnosti na nebankovní společnosti mohou podávat samotní spotřebitelé, pokud se cítí poškozeni nebo se domnívají, že porušují zákon. V roce 2014 ČOI obdržela celkem 440 stížností od nespokojených klientů. Při jejich kontrole bylo zjištěno pochybení u každé páté společnosti. Některá šetření nebyla dosud ukončena.

Nejčastěji si spotřebitelé stěžují na nesprávný výpočet RPSN, porušení informačních povinností, výši smluvních pokut či užití nekalých obchodních praktik. Méně byly zastoupené stížnosti týkající se neposkytnutí úvěru, vysokého RPSN u krátkodobých úvěrů či práva  odstoupení od smlouvy.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »