Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Rizika spotřebitelských půjček

Aktuality

Rizika spotřebitelských půjček

29. 5. 2012 Půjčky

Problematika spotřebitelských půjček je stále aktuálním tématem. Reklama na zboží různého druhu na nás útočí ze všech stran. Je těžké odolat a neudělat kupříkladu na Vánoce radost svým nejbližším, nebo si pořídit luxusní dovolenou na splátky. Co však dělat, když se nám nedostává dostatek hotovosti? Řešení je jednoduché – vzít si spotřebitelský úvěr.. Vždyť nabídky na spotřebitelské úvěry se jen hrnou. Někdy přímo i v místech, kde lze spotřební zboží zakoupit. Jak si počínat při uzavírání smlouvy o spotřebitelském úvěru? Především si rozmyslet, zda skutečně uvedené zboží nezbytně potřebujeme. Zvážit, jestli jsme schopni ze svých příjmů bez problémů půjčku splácet. Když už se tedy odhodláme a rozhodneme se pro úvěr, je dobré dodržovat některé zásady.

Zaprvé zjistit si tzv. RPSN – roční procentní sazbu nákladů. Tento ukazatel vypovídá o celkových nákladech spojených s úvěrem. Současně slouží jako prostředek pro porovnání výhodnosti s jinými spotřebitelskými úvěry. Na co si dát pozor? Především na různé druhy poplatků, které se nám mohou v konečném důsledku velmi prodražit. Uvedeme alespoň ty nejčastější: poplatky spojené s uzavřením smlouvy, poplatky za posouzení žádosti o úvěru, poplatky za převod peněz a za vedení účtu. Dále platby za pojištění (např. pojištění invalidity nebo nezaměstnanosti) nebo sankce za předčasné splacení půjčky. Zvláště u půjček, které poskytují nebankovní instituce, je třeba být obezřetný. Jedná se především o neúměrnou výši RPSN a nepřiměřeně tvrdé sankce při porušení smluvních podmínek. Součástí spotřebitelských půjček bývají rozhodčí doložky, jejímž prostřednictvím jsou vymáhány tyto sankce. Praxe je obecně taková, že rozhodce je spřízněn s věřitelem a tomu také odpovídá rozhodnutí. Dobrým návodem je také nechat si zpracovat nabídky od několika institucí a porovnat si je. Není také od věci se poradit se svými známými, nebo ještě lépe zajít za finančním poradcem.

Co dělat, když už se dostaneme do problémů a nejsme schopni splácet? V takovém případě se rozhodně nevyplácí před problémem utíkat a myslet si „ono se to nějak vyřeší“. Doporučujeme co nejdříve oslovit věřitele (instituci, od které jsme si peníze půjčili) a snažit se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři, který odpovídá našim možnostem. Dle našich zkušeností většina věřitelů na rozumný splátkový kalendář přistoupí. Pokud problémy narostou do větších rozměrů, je vhodnou formou řešení osobní bankrot a následná žádost o oddlužení. Oddlužení je institut, který je vhodný pouze pro lidi, kteří disponují alespoň příjmem, z něhož jsou schopni splatit během 5 let alespoň 30 % dlužné částky. Tento proces je velmi dlouhý a náročný. Vyžaduje od dlužníka velkou kázeň a sebezapření, protože jeho životní standard klesne na hranici životního minima.

I snaha oddlužit se může být provázena mnoha problémy. Ke zkomplikování situace a ještě většímu zadlužení člověka přispívají totiž neetické postupy některých oddlužovacích společností využívající zoufalé situace těchto lidí. Toto jednání spočívá v naúčtování mnoha poplatků i při neúspěšném jednání s věřiteli nebo v neúměrné zpoplatnění služeb, např. naúčtování odměny za každou dohodnutou splátku s věřitelem.

Bezplatnou pomoc při oddlužení poskytují např. občanské poradny, které mají v této oblasti již bohaté zkušenosti nebo další neziskové organizace zabývající se touto problematikou. Co dodat závěrem? Snad pouze vyslovit přání, že se lidé začnou chovat zodpovědně, aby bylo těchto rad zapotřebí co nejméně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »