Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> RPSN - víte, co to je?

Aktuality

RPSN - víte, co to je?

16. 9. 2013 Půjčky S půjčkami je spojená řada pojmů. Jedním z nich je také zkratka RPSN. Ačkoliv je to velmi známá a omílaná zkrátka, víte opravdu, co přesně znamená? Stále existuje mnoho lidí, kteří nemají o významu RPSN ani tušení, a proto se na něj nyní podíváme.

RPSN přesně znamená roční procentní sazba nákladů a je vyjádřením procentuálního podílu z dlužné částky, který spotřebitel zaplatí za dohodnuté období (obvykle jeden rok) v souvislosti se splátkami, správou a případně dalšími výdaji související s úvěrem.

RPSN není totéž co úroková sazba

Mnoho lidí si RPSN plete právě s úrokovou sazbu, což je ale chyba. RPSN není totéž, ale je to souhrn všech dalších finančních nákladů, kam patří pojištění, poplatky apod. Různé půjčky mají různé podmínky. Liší se výši úrokové sazby, dobou splatnosti a dalšími smluvními podmínkami. Pro spotřebitele je tak poměrně těžké se ve všech těch pojmem zorientovat. Právě RPSN je údaj, který slouží k univerzálnímu porovnání různých úvěrů.

Úroková sazba již dávno není jediným ukazatelem ceny úvěru. Kromě úroku je třeba do výsledné ceny zahrnout další poplatky. Celkové náklady se proto zohledňují v podobě RPSN, který porovnává celkové náklady, a je ukazatelem výhodnosti úvěru.

Náš tip: “Porovnejte si půjčky na Úspory.cz.”

Poskytovatelé úvěrů jsou povinni uvádět RPSN ze zákona

Od 1. ledna 2002 jsou poskytovatelé úvěrů nad 5 000 povinní uvádět RPSN. V případě, že tato povinnost není splněna, je takový úvěr úročen tzv. diskontní sazbou ČNB, která bývá pro spotřebitele mnohem výhodnější. V zemích EU je tato povinnost samozřejmostí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »