Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé

Aktuality

RSPN u půjček kleslo. I přesto zůstávají České půjčky drahé

9. 3. 2015 Půjčky Půjčky v České republice jsou oproti nabídce v západoevropských zemích stále předražené. A to i přesto, že průměrná hodnota RPSN klesla v loňském roce na 16,2 procenta. RPSN u půjček ve vyspělých zemích se totiž pohybuje okolo 10 procent.

V roce 2014 poklesla průměrná hodnota RPSN (roční procentní sazba nákladů) ze 17,16 procenta na 16,2 procenta. Tento údaj vyplývá z testu spotřebitelských úvěrů, který každoročně organizuje portál Bankovnipoplatky.cz. Příčinou poklesu byla s největší pravděpodobností rostoucí konkurence. I přes tento pokles však české půjčky zůstávají oproti nabídce vyspělých evropských zemích drahé a to v průměru o 6 a více procent.

Co je RPSN a jak se počítá?

Hodnota RPSN je ukazatelem výhodnosti úvěru a pomáhá spotřebiteli určit, zda je úvěr levný či nikoliv. RPSN v podstatě udává procentuální rozdíl z dlužné částky za období jednoho roku, který spotřebitel zaplatí v souvislosti se všemi výdaji spojenými s půjčkou. Hodnotu RPSN musí poskytovatelé půjček uvádět povinně od 1. ledna 2002 u všech půjček nad 5 000 korun.

RPSN tedy zahrnuje veškeré náklady, kam patří například:

  • poplatky za poskytnutí půjčky

  • poplatky za vedení úvěrového účtu

  • poplatky za převody finančních prostředků

  • poplatky za mimořádnou splátku

  • poplatky za první navýšenou splátku

  • odkupní cena předmětu (např. u leasingu)

  • pojištění (např. pojištění pro případ neschopnosti splácet)

Výpočet RPSN není nijak snadný, proto si uveďme jako příklad jednoduchou půjčku ve výši 100 000 korun se splatností jeden rok a zcela bez poplatků, na jejímž konci dlužník zaplatí 110 000 korun. V tomto případě se RPSN vypočítá dle následujícího vzorce:

100~000 = \frac{110~000}{(1+r)}, což znamená r = \frac{110~000}{100~000} - 1 = 0{,}1 = 10~\%.

RSPN je v tomto případě tedy 10 procent. Stačí však rozdělit splátky do dvou a RSPN je již znatelně jiné. Vzorec se změní na:

100~000 = \frac{55~000}{ (1+r)^{0{,}5} } + \frac{55~000}{(1+r)}.

a výsledné RPSN vychází na 13,6 procenta, protože zachycuje také časový průběh půjčky. Většina lidí si hodnotu RSPN nedokáže sama spočítat a musí se spoléhat na poskytovatele půjčky, že uváděná čísla jsou správná.

Pro české spotřebitele je cena půjčky zásadní

Časy, kdy Češi nepřemýšleli nad výběrem půjčky, jsou naštěstí pryč. Půjčky si porovnává více než 31 procent Čechů, a toto číslo každým rokem narůstá. Pro Čechy je rozhodujícím faktorem cena půjčky, jak ukazují výsledky průzkumu agentury STEM/MARK. Finanční gramotnost českých občanů je také stále vyšší a Češi si půjčují uvážlivěji, než tomu bylo před pár lety. Důkazem je pokles objemu nesplácených úvěrů v roce 2014.

Realita je však odlišná v případech, kdy Češi potřebují půjčku urgentně. To pak často berou i značně nevýhodné půjčky, pokud je dostanou rychle a snadno. Důležitým pomocníkem při výběru půjčky jsou tzv. online srovnávače, které půjčky porovnávají z pohledu různých kritérií, včetně RPSN. Díky tomu snadno poznáte výhodnou půjčku.

 

Štítky: Levné půjčky | Online porovnávač půjček | Poskytnutí půjčky | pujčka | RPSN | Výpočet RPSN |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »