Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

Aktuality

Skryté poplatky mohou úvěr prodražit až o tisíce

5. 2. 2013 Půjčky

Známé heslo: „Podepsat můžeš, přečíst musíš“, platí o úvěrových smlouvách dvojnásob. Podle novely zákona o spotřebním úvěru už musí být všechny úhrady, sankce a náklady jasné předem ve smlouvě či obchodních podmínkách.

ilu

Lidé se nejčastěji obětí neférového či klamavého jednání stávají, pokud zároveň k úvěrové smlouvě podepisují také smlouvu kupní či smlouvu o dílo. Poté, místo aby se soustředili na smluvní podmínky úvěru, zaměří se přirozeně více na parametry kupní smlouvy. Poté, když se přesvědčí, že vybrané zboží je v pořádku, už předpokládají, že půjčka bude automaticky v pořádku. Ne vždy je tomu tak.

„Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu až do výše 20 mil. Kč. Spotřebitel se může svých práv domáhat u finančního arbitra.“

– Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčí ministerstva financí
(zdroj: mfcr.cz)

Takovou situací může být například pořízení ojetého automobilu, kdy se spotřebitel zaměří na auto jako takové a přehlédne, že má ve smlouvě dohodnuté nejdražší možné pojištění, nebo že poplatek za vyřízení úvěrové smlouvy je 10x vyšší, než je u takového typu běžné. Podobné příběhy jistě znáte ze svého vlastního okolí.

Předběžné splacení

Součástí každé smlouvy o spotřebitelském úvěru by měla být zmínka či klauzule o možnosti předčasného splacení úvěru. Přestože právo spotřebitele splatit úvěr před datem jeho splatnosti je přímo zakotveno v zákoně o spotřebitelském úvěru, některé obchodní firmy nebo finanční instituce takové jednání nepodporují nebo přímo penalizují.

„Spotřebitel je oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru. V takovém případě má spotřebitel právo na poměrné snížení celkových nákladů spotřebitelského úvěru.“ – výňatek ze zákona o spotřebitelském úvěru.

Může se tak stát, že spotřebitel bude pokutován několika tisíci a to jen za snahu splatit úvěr co nejdříve. Tomu všemu se můžete vyhnout právě tím, že si důkladně přečtete úvěrové smluvní podmínky, a nevýhodnou smlouvy odmítnete podepsat. Po podpisu může být pozdě a vy zbytečně přijdete o peníze. Pokud tedy si hodláte pořídit věc na úvěr, žádejte raději u ověřené instituce.

„Náš tip: Seznam našich spolehlivých partnerů poskytujících spotřebitelské úvěry najdete na našem online porovnání

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »