Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Smlouva o půjčce: Co vše by měla obsahovat?

Aktuality

Smlouva o půjčce: Co vše by měla obsahovat?

14. 11. 2014 Půjčky Díky půjčkám je možné získat peníze téměř na cokoliv. Nejsou však zadarmo a za půjčky se platí jako za cokoliv jiného. Aby vše proběhlo, jak má a ani jedna strana nedošla k úhoně, je důležité o půjčce uzavřít písemnou smlouvu. Jak by měla taková smlouva o půjčce vypadat, popisuje Občanský zákoník.

Přesněji se smlouvou o půjčce zabývají paragrafy § 657 a § 658. Smlouva o půjčce je podle nich dohodou mezi věřitelem a dlužníkem, kdy věřitel na základě smlouvy o půjčce dlužníkovi přenechává věci určené podle druhu, které se zavazuje vrátit v dohodnutém termínu a za domluvených podmínek.

O peníze jde až na prvním místě

Nejčastěji jsou předmětem půjčky peníze. Může však jít i o jiné zastupitelné věci (např. suroviny, movité věci a další). Půjčka je tzv. reálnou smlouvu a pro její vznik je podstatné skutečné předání zapůjčené věci. Jedná-li se o peníze, může jít o hotovostní i bezhotovostní předání. Předáním věci (peněz) se věc stává vlastnictvím dlužníka, který ji může užívat.

Dlužník má však povinnost půjčenou věc vrátit (splatit) za dohodnutých podmínek. Pokud není ve smlouvě určená splatnost půjčky (konkrétní datum), pak je dlužník povinen půjčku vrátit na základě požadavku věřitele (§ 563 Občanského zákoníku). Podmínky půjčky však mohou být ve smlouvě definovány různě. Peněžní půjčku je možné vrátit v jedné či více splátkách. Za půjčku se také většinou platí úrok, jehož výše musí být ve smlouvě uvedena.

V případě, že se nejedná o peněžní půjčku, je možné místo úroků dohodnout, že dlužník vrátí věc stejné druhu ve větším množství či lepší jakosti.

Smlouva může mít pouze ústní podobu

To, jak by půjčka měla vypadat, Občanský zákoník neříká. Může tedy mít písemnou i ústní podobu. K tomu, aby vznikla půjčka, stačí předání věci s tím, že zapůjčenou věc dlužník vrátí v určitém termínu a v určité podobě.

V případě, že dlužník zapůjčenou věc nevrátí za dohodnutých podmínek, má věřitel právo požadovat úrok z prodlení. Nedojde-li k vrácení půjčky, může ji věřitel vymáhat soudně. Musí však prokázat, že k zapůjčení věci skutečně došlo. A právě proto je vždy vhodnější, aby o půjčce existovala písemná smlouva nebo alespoň písemné potvrzení o předání peněz.

V ideální podobě by smlouva o půjčce měla obsahovat údaje o věřiteli a jeho dlužníkovi (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo či datum narození, číslo bankovního účtu, e-mail, telefonní číslo). Další údaje by se měly týkat samotné půjčky (výše půjčky, termín splatnosti, výše úrokové sazby, splátkový kalendář apod.). Čím více údajů smlouva o půjčce obsahuje, tím je jednodušší půjčku prokázat.

Podnikatelské půjčky a daně

Půjčky fyzickým osobám mají jednodušší podmínky, než je tomu u půjček v podnikatelské sféře. Zde je totiž nutné přihlížet také k daňové problematice. Úroky z půjčky se mohou stát také předmětem daně z příjmu. Jejich výše by však měla být sjednaná v obvyklé výši. Navíc je nutné při uzavírání smlouvy o půjčce prověřit, aby byla dodržená také zvláštní pravidla dle § 196a Obchodního zákoníku.

Nejčastějším typem půjčky je spotřebitelský úvěr, který podléhá ustanovením zákona č. 321/2001 Sb. v platném znění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »