Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

Aktuality

Spotřebitelské půjčky jsou levnější. Banky bojují o klienty

8. 6. 2015 Půjčky Konkurenční boj mezi bankami přitvrzuje. Nejjednodušším způsobem, jak získat nové klienty, je nabídnout výhodnější a hlavně levnější půjčky oproti konkurenci. A Češi na to slyší. Celkový objem spotřebitelských úvěrů roste a za první měsíce činí rekordních 25 miliard korun.

Nižší úrokové sazby neplatí pouze pro hypotéky, ale také pro spotřebitelské úvěry. Za uplynulé čtyři měsíce došlo k poklesu průměrného úroku u spotřebitelských půjček pod 13 procent, což je poprvé od příchodu ekonomické krize v roce 2007.

Banky potvrzují, že úrokové sazby snižují. "V Komerční bance nyní lze běžně spotřebitelský úvěr získat v rozmezí 7,9 až 13 procent," potvrdil Pavel Zúbek, zástupce vedoucího útvaru Komunikace Komerční banky. "Od května jsme snížili minimální sazbu o tři procentní body na 3,9 procenta," říká také Petr Plocek mluvčí banky UniCredit Bank.

Některé banky nesnižují úrokové sazby, ale spíše se orientují na individuální posouzení každé žádosti o půjčku. "Plošně jsme sazby nesnížili. Jsme ale nyní detailnější ve schvalovacím procesu a dokážeme individuálně lépe ohodnotit klientovu schopnost půjčku splácet a promítnout to do úrokové sazby," uvedl Marek Pšeničný z tiskového oddělení České spořitelny.

Příčiny jsou hned dvě. Za prvé je to stále rostoucí konkurence nejen mezi původními i moderními bankami, ale i mezi bankami a nebankovními společnostmi. Zavedené velké bankovní ústavy bojují o klienty s novými, modernější a mladšími bankami, jako je mBank, Air Bank, Zuno či Equa Bank. Ty totiž kromě bezpoplatkové politiky nabízí nižší úroky u půjček a “starším” bankám tak úspěšně přebírají klienty. Novou konkurencí jsou také mnohé nebankovní společnosti. Příkladem je Cetelem, která se nyní mění na banku.

Ekonomika roste a Češi se přestávají bát

Druhou příčinou, která stojí za vyšším zájmem o půjčky, je lepší ekonomika i nižší nezaměstnanost. Stále více Čechů má dobře placené zaměstnání a pravidelné příjmy. Mnohem méně se bojí brát si půjčky a nakupovat na dluh. Tento trend je patrný na rostoucím zadlužení českých domácností, které si v období od ledna do dubna půjčily rekordních 25 miliard korun.

Banky se mezi sebou přetahují o klienty a zlevňují půjčky. "Velká část bankovního trhu v posledních dvou čtvrtletích uvolňovala úvěrové standardy pro spotřebitelské úvěry. To se promítlo do snížení průměrných úroků. Ze situace ale těží klienti, u kterých banky mají větší jistotu, že budou dobře splácet. Rizikovějším zájemcům vyšší úroky stále zůstávají," vyjádřil se k letošnímu vývoji Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.

Sjednejte si výhodnou půjčku na Úspory.cz a vyřešte svou finanční situaci ihned!

Banky na nižších úrocích neprodělají

Obava, že by banky na snížených úrocích prodělaly, rozhodně není na místě. spotřebitelské úvěry stále mají největší rozdíl v sazbách, za které si klienti peníze ukládají a naopak půjčují. Na konci dubna letošního roku činila úroková sazba u půjček 12,67 procent, kdežto úrok na spořicích účtech se pohybuje těsně na 1 procentem.

Bankám rovněž klesá riziko, že se jim úvěry nevrátí. Počet nesplácených úvěru stále klesá a nyní se pohybuje okolo 11 procent, což je nejméně během posledních tří let. Schopnost splácet své závazky je u Čechů stále vyšší. 

Nižší úroky samozřejmě neplatí pro všechny klienty. Týkají se zejména solventních klientů a také těch, kteří si půjčí více a na delší dobu. Banka totiž vydělává především na úrocích. A jaký nás čeká vývoj? Podle posledních informací lze očekávat další snížení úrokových sazeb. O jaká konkrétní čísla půjde nelze přesně odhadnout.

Štítky: bankovní půjčky | Levné půjčky | nebankovní půjčky | nízký úrok | půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »