Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Spotřebitelský úvěr: Znáte svá práva?

Aktuality

Spotřebitelský úvěr: Znáte svá práva?

3. 8. 2015 Půjčky O spotřebitelském úvěru detailně pojednává zákon č. 145/2010 Sb., který definuje práva a povinnosti jak spotřebitelů tak i zprostředkovatelů úvěrů a půjček. Každý zájemce o půjčku by měl být v ideálním případě se svými právy dobře seznámen. Jedině tak se vyhne případným problémům.

Výše uvedený zákon  vstoupil v platnost 1. ledna 2011 na základě právní úpravy Evropské unie a její směrnice 2008/48/ES. Jeho hlavním smyslem je ochrana spotřebitelských práv. Po dvou letech praxe byla vydána novela, která spotřebitelská práva ještě více rozšířila. Na další novele již nyní pracuje ministerstvo financí. Jaká je však nynější situace? Víte, na co máte právo a na co již ne?

 

Zákon o spotřebitelském úvěru

Současná podoba zákona definuje nejen práva a povinnosti obou stran, ale také klade požadavky na reklamy spotřebitelského úvěru, upravuje podmínky předčasného splácení a mnoho dalších. Podle současného znění musí být o každém spotřebitelském úvěru uzavřena písemná smlouva, která obsahuje zákonem stanovené náležitosti:

 

  1.     doba trvání úvěru
  2.     výši úrokové sazby
  3.     hodnotu RPSN
  4.     výši a splatnost splátek
  5.     informace o právu na odstoupení od smlouvy
  6.     informace o právu na předčasné splácení úvěru
  7.     informace o postupu v případě ukončení smluvního vztahu
  8.     a další


Výše uvedené informace jsou poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů a půjček poskytovat ze zákona u všech půjček nad 5 000 korun. Dozorem nad jejích činností jsou pověřeny Česká národní banka (ČNB) a Česká obchodní inspekce (ČOI). Česká národní banka dozoruje pouze bank a ostatní finanční instituce (nebankovní úvěrové společnosti) spadají pod kontrolu České obchodní inspekce.

Česká obchodní inspekce doporučuje maximální obezřetnost

I přes zákonná ustanovení jsou bohužel známé případy, kdy úvěrové společnosti pravidla porušují. Proto je nutné, aby sám zákazník byl při sjednávání půjčky důsledný. Zákazník má práva na všechny předsmluvní informace o nabízeném úvěru a to v listinné podobě či na jiném trvalém nosiči dat. Uvedené informace mu musí být náležitě vysvětleny. Je pouze na zájemci, jak se s informacemi seznámí, a zda podmínky akceptuje či nikoliv.

Zákazník by v žádném případě neměl podepisovat smlouvu o půjčce, jejíž obsah nezná nebo mu nerozumí. Nedoporučuje se podepisovat smlouvu pod tlakem či v časové tísni. Poskytovatel půjčky je povinen zákazníkovi poskytnout dostatečné množství času k prostudování podmínek. Pokud poskytovatel není tento čas ochotný poskytnout, je velmi pravděpodobně neseriózní. Vyplatí se zvážit, zda je taková společnost vhodným partnerem pro tak závažný právní vztah, jakým poskytnutí půjčky je.
Věřitel je povinen ověřit si bonitu zákazníka

Poskytovatel či věřitel má dle zákona povinnost posoudit schopnost zákazníka úvěr splácet a to před uzavření smlouvy o půjčce a jejím poskytnutím. Pokud by věřitel poskytl půjčku osobě, o jejích úvěruschopnosti se nepřesvědčil, pak je smlouva o půjčce dokonce neplatná. Posouzení bonity se provádí na základně dostatečných informací získáných od spotřebitele a prostřednictvím úvěrových registrů.

Pokud se zákazník “přepočítá” a zjistí až po uzavření smlouvy o půjčce, že jsou podmínky nevýhodné, má právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Učinit tak musí nejdéle do 14 dnů od jejího uzavření a to v písemné podobě. Tato lhůta se navíc prodlužuje v případech, že smlouva neobsahuje všechny zákonné náležitosti. Tyto informace musí být uvedené v každé smlouvě, na kterou se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru, jinak je neplatná. Zákazník má také právo vypovědět jakoukoliv smlouvu na dobu neurčitou a to bez poplatku.

Ke splacení ani zajištění spotřebitelského úvěru není možné od roku 2013 použít směnku či šek. Zajištění rovněž nesmí být ve zjevném nepoměru k výši půjčky. To znamená, že úvěrová společnost nemůže požadovat zajištění rodinným domem u půjčky ve výši několika tisíc korun. Zákone také zakazuje používání telefonních linek s vyšším hovorným než je běžné. Zpravidla se jedná o linky začínající na číslici 9.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »