Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Test spotřebitelských úvěrů přinesl šokující výsledky

Aktuality

Test spotřebitelských úvěrů přinesl šokující výsledky

1. 3. 2014 Půjčky Server Bankovnípoplatky.com zorganizoval test spotřebitelských úvěrů, který ukázal, nakolik současné nabídky úvěrů odpovídají reálným nabídkám. Některé finanční společnosti svým přístupem šokovaly, jiné naopak příjemně překvapily.

Testování proběhlo metodou mystery shoppingu. To znamená, že byla vytvořená poptávka po úvěru limitovaná chováním člověk, který hledá nejlevnější nabídku. Výše poptávaného úvěru činila 50 000 korun s dobou splatnosti 60 měsíců (5 let). O úvěr žádala svobodná žena ve věku 24 až 30 let a příjmem od 17 do 25 tisíc korun. Celkem se testovalo 14 bank. Nebankovní společnosti do tohoto testu zahrnuty nebyly.

Inzerované nabídky jsou téměř vždy výhodnější než reálné

Z testu vyplynuly velmi zajímavé zjištění. Podstatná část úvěrů byla v inzerované podobě nabízená s výhodnějšími parametry, než tomu bylo u reálných nabídek. Rozdíl v úrokové sazbě mezi inzerovanou a reálnou sazbou činil i 10 procentních bodů. Našly se však i takové banky, které inzerovaly sazbu vyšší než reálnou.

U většiny nabídek byla hodnota RPSN velmi podobná úrokové sazby. V některých případech však rozdíl činil i 9 procentních bodů. Mezi nejlevnějším a nejdražším úvěrem činil nejvyšší rozdíl 18 procentních bodů. Za poslední rok lehce vzrostla průměrná úroková sazba, ale zároveň došlo ke snížení poplatků, což znamená, že ve výsledku klienti spíše ušetří.

Kuriózní byla v některých případech podoba předsmluvní nabídky. 13 společností klientovi poskytlo standardní předsmluvní nabídku nebo náhradní dokument. Jedna z oslovených společností však napsala klientovi parametry úvěru na papírek, čímž nesplnila zákonnou formu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »