Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Topí se Česko v dluzích?

Aktuality

Topí se Česko v dluzích?

31. 12. 2014 Půjčky Bankovní a Nebankovní registr klientských informací uvádí, že dluh českých domácností neustále narůstá a aktuálně tento dluh činí neuvěřitelných 1,71 bilionu korun. Na tomto dluhu se podílí tři miliony občanů ČR, z nichž každý desátý má zásadní potíže s jejich splácením.

Týdeník Ekonom se domnívá, že situace s dluhem českých domácností je alarmující. Česká republika prý doslova tone v dluzích. Zadlužené jsou nejen domácnosti, ale také podniky i samotný stát.

Co je to Bankovní a Nebankovní registr klientských informací?

Bankovní registr klientských informací (BRKI) je provozován společností CBCB - Czech Banking Credit Bureau a cílem je vzájemná výměna informací mezi bankami, které se týkají bonity a důvěryhodnosti jejich klientů.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je zájmové sdružení právnických osob CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau a jeho cílem je výměna informací mezi nebankovními leasingovými a úvěrovými společnostmi o bonitě a důvěryhodnosti klientů. V současné době NRKI eviduje na 18 milionů kontraktů.

Výše uvedená sdružení se snaží o výměnu informací proto, aby se dalo předcházet rostoucímu zadlužení klientů, kteří se splácením půjček mají dlouhodobé problémy.

Objem hypoték tvoří stabilní část dluhu domácností

Největší část dluhu českých domácností tvoří hypotéky, jejichž objem za poslední rok vzrostl o 56 miliard korun. Hypotéky patří mezi stabilnější úvěry na rozdíl od krátkodobých úvěrů, které jsou považovány za více rizikové. Objem krátkodobých úvěrů vzrostl dokonce o 8 miliard korun. Největší podíl na nárůstu mají nebankovní půjčky.

O tom, zda je dluh českých domácností špatný či naopak, vedou finanční odborníci vášnivé diskuse. “Dluh ekonomice nevadí, zvyšují se investice, lidé se i díky nim dostávají k novým technologiím," říká například Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru. To je však velmi široký pohled. Jednotlivé domácnosti dluhy tak pozitivně nevidí. Naopak se mnohé z nich propadnou do dluhové pasti, které často končí nařízením exekuce. Například na podzim letošního roku činil počet nařízených exekucí 700 tisíc. Objem půjček, které domácnosti nezvládají splácet, činí dokonce 52 miliard korun.

Jedním z řešení závažných problémů se splácení dluhů je osobní bankrot. V letošním roce podalo návrh na oddlužení více než 20 tisíc osob. Žádost byla schválena 17,5 tisícům z nich.

Osobní bankrot. O Co jde?

Osobní bankrot je termínem pro oddlužení fyzické osoby, která je zadlužená natolik, že není schopná se svých dluhů zbavit vlastním přičiněním. Aby byla žádost o osobní bankrot schválená, musí být dlužník zaměstnán a během následujících let splatit alespoň 30 procent dlužné částky. Po tuto dobu mu bude ponecháno pouze životní minimum. Podmínky osobního bankrotu upravuje insolvenční zákon.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »