Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Trh se spotřebitelskými úvěry čeká silný růst

Aktuality

Trh se spotřebitelskými úvěry čeká silný růst

5. 12. 2014 Půjčky Následujících pět let vypadá pro spotřebitelské úvěry více než dobře. To platí zejména pro evropský trh, který má výrazně růst. Tyto informace poskytla agentura Euromonitor International, která provedla odpovídající analýzu na základě zadání evropské federace Eurofinas.

Porostou zejména nebankovní úvěry

Výsledky analýzy slibují vyšší růst zejména nebankovním poskytovatelům spotřebitelských úvěrů. Banky reagují na finanční krizi a mnoho evropských bank navíc prochází obdobím transformace. Současný trend klade důraz na transparentnost a bezpečnost. Hlavní cílovou skupinou bank budou tedy bezpečné kategorie spotřebitelů s vyšší bonitou. Ostatní skupiny spotřebitelů se logicky budou obracet na nebankovní a alternativní poskytovatele finančních služeb.

Z hlediska zemí je největší růst očekáván v Polsku a ve Španělsku. V Polsku, který je stále považován za nový trh, je očekáván až trojnásobný nárůst objemu poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Ve Španělsku je situace lehce odlišná. Zde je vysoký nárůst očekáván z důvodu ztrát způsobených dluhovou krizí země v předchozích letech.

Co je Eurofinas a Česká leasingová a finanční asociace?

Eurofinas neboli Evropská federace asociací finančních domů (European Federation of Finance House Associations) je evropská agentura, která sdružuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování automobilů. Jejími členy je celkem sedmnáct zemí Evropské unie. Podíl firem v Eurofinas činil na celkovém evropském trhu spotřebitelských úvěrů loni více než 47 procent.

Českou republiku zde zastupuje právě Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). ČLFA byla založená již v roce 1992 původně jako zájmové sdružení českého leasingu. V následujících letech svou činnost rozšířila také o poskytovatele spotřebitelských úvěrů, factoringu a prodejů na splátky. Dnes je členy 46 společností a firem, které realizují téměř sto procent veškerého objemu tuzemských leasingových objemů, nebankovních úvěrů a factoringových domů. Seznam členů najdete na stránkách ČLFA.cz.

ČLFA je také členem Evropské federace leasingových asociací (LEASEUROPE) a Federace pro factoring a komerční financování (EUF).

Pořadí členských společností ČLFA podle výše vstupního dluhu při financování všech komodit a u všech finančních produktů v 1. až 3. čtvrtletí 2014:
Společnost vstupní dluh / v mil. Kč
1 ČSOB Leasing, a.s. 8 967,99
2 CETELEM ČR, a.s. 8 826,86
3 ŠkoFIN s.r.o. 7 610,96
4 UniCredit Leasing CZ, a.s. */ 7 005,27
5 Home Credit, a.s. 6 284,53
6 SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. 5 403,46
7 Mercedes Benz Financial Services Česká republika s.r.o. 5 135,43
8 VB Leasing CZ, spol. s r.o. 4 246,68
9 ESSOX, s.r.o. 3 253,90
10 Provident Financial s.r.o. 3 180,41
11 s Autoleasing, a.s. 2 658,62
12 Deutsche Leasing ČR, spol. s r.o. 2 203,43
13 Erste Leasing, a.s. 2 055,04
14 GE Money Auto, s.r.o. 1 629,16
15 Raiffeisen-Leasing, s.r.o. 1 585,98
16 ALD Automotive s.r.o. 1 580,23
17 LeasePlan Česká republika, s.r.o. 1 514,94
18 SCANIA FINANCE Czech Republic, spol. s r.o. 1 354,08
19 ARVAL CZ s.r.o. 1 196,77
20 UNILEASING, a.s. 1 018,00

Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »