Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?
Aktuality

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018 Půjčky Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Česká inkasní společnost EOS KSI nedávno zveřejnila výsledky svého průzkumu, jehož cílem bylo zmapovat českou společnost a její vztah k půjčkám. Důvodů, proč si vzít půjčku totiž existuje hned několik. Z výsledků průzkumů vyplývá, že část Čechů k půjčkám přistupuje zodpovědně, část lehkomyslně a pro další část půjčky představují jistou závislost a tedy i pořádně velké problémy.

Chronický dlužník - dlužím, tedy jsem

Každý desátý Čech se může nazývat chronickým dlužníkem nebo také dluhovým závislákem. Do této skupiny patří zejména ženy ve věku od 40 do 59 lety a lze říci, že je nakupování činí alespoň na chvíli šťastnými. Utrácí více, než je zdrávo, a velmi rádi se předvádí. Jednou to jsou nové boty, podruhé kabát a potřetí nový mobilní telefon. Bohužel však utrácí peníze, které nemají. Nakonec splácí půjčky, kontokorenty i kreditní karty. O svých pohledávkách nemají přehled a v podstatě už ani netuší, kde všude dluží.

Lehkomyslný dlužník - žiji pro ten dnešní den

Téměř 15 % Čechů patří do skupiny lehkomyslných dlužníků. Většinou se jedná o mladší muže. Peníze je příliš netrápí. Proč také, když si na vše (ne)potřebné mohou půjčit? Na uhrazení účtů mají vždycky spoustu času. Občas je přibrzdí pouze upomínky a obsílky. Na nakupování nejsou sice jako chroničtí dlužníci závislí, ale nad svými činy nepřemýšlí.

Potřebujete půjčku? Vemte si jen tu nejvýhodnější.
Porovnejte půjčky od ověřených poskytovatelů.

Porovnat půjčky

Zodpovědný dlužník - půjčí si jen občas

Pro 17 % Čechů je půjčka cosi jako zkouška dospělosti. Půjčku si berou pouze na důležité věci, jako je auto nebo vybavení domácnosti. Každou půjčku si nejdříve pečlivé promyslí a propočítají. Raději se omezí, než aby se opozdili s úhradou pravidelné měsíční splátky. Půjček se nebojí, ale zadlužují se minimálně a pouze tehdy, dovolí-li to jejich aktuální finanční situace.

Hypoteční dlužník - nejdůležitější je vlastní bydlení

Češi jsou známí svou touhou po vlastním bydlení. Zadlužit se na desítky let se nebojí 14 % Čechů. Hypotéka sice spolkne podstatnou část jejich příjmů, mít vlastní dům či byt je však pro ně to hlavní. Jinak se jedná o lidí, kteří se zadlužují pouze neradi a to když musí. Nedokáží pochopit lidi, kteří žijí v pronájmu.

Odpůrci půjček - půjčka za žádnou cenu

Čechů, kteří půjčky odmítají a vyhýbají se jim jako čert kříži, je poměrně hodné. Podle průzkumu se jedná dokonce o 45 %. Spotřebitelské půjčky jsou pro ně tabu stejně jako kontokorenty a kreditní karty. Žijí pouze z peněz, které si vydělají, a na co nemají, to si prostě nekoupí. Půjčky berou pouze jako nouzové řešení v případě opravdu těžkých životních situací.

 

Štítky: půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

1 2 3 »