Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?
Aktuality

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018 Půjčky Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Česká inkasní společnost EOS KSI nedávno zveřejnila výsledky svého průzkumu, jehož cílem bylo zmapovat českou společnost a její vztah k půjčkám. Důvodů, proč si vzít půjčku totiž existuje hned několik. Z výsledků průzkumů vyplývá, že část Čechů k půjčkám přistupuje zodpovědně, část lehkomyslně a pro další část půjčky představují jistou závislost a tedy i pořádně velké problémy.

Chronický dlužník - dlužím, tedy jsem

Každý desátý Čech se může nazývat chronickým dlužníkem nebo také dluhovým závislákem. Do této skupiny patří zejména ženy ve věku od 40 do 59 lety a lze říci, že je nakupování činí alespoň na chvíli šťastnými. Utrácí více, než je zdrávo, a velmi rádi se předvádí. Jednou to jsou nové boty, podruhé kabát a potřetí nový mobilní telefon. Bohužel však utrácí peníze, které nemají. Nakonec splácí půjčky, kontokorenty i kreditní karty. O svých pohledávkách nemají přehled a v podstatě už ani netuší, kde všude dluží.

Lehkomyslný dlužník - žiji pro ten dnešní den

Téměř 15 % Čechů patří do skupiny lehkomyslných dlužníků. Většinou se jedná o mladší muže. Peníze je příliš netrápí. Proč také, když si na vše (ne)potřebné mohou půjčit? Na uhrazení účtů mají vždycky spoustu času. Občas je přibrzdí pouze upomínky a obsílky. Na nakupování nejsou sice jako chroničtí dlužníci závislí, ale nad svými činy nepřemýšlí.

Potřebujete půjčku? Vemte si jen tu nejvýhodnější.
Porovnejte půjčky od ověřených poskytovatelů.

Porovnat půjčky

Zodpovědný dlužník - půjčí si jen občas

Pro 17 % Čechů je půjčka cosi jako zkouška dospělosti. Půjčku si berou pouze na důležité věci, jako je auto nebo vybavení domácnosti. Každou půjčku si nejdříve pečlivé promyslí a propočítají. Raději se omezí, než aby se opozdili s úhradou pravidelné měsíční splátky. Půjček se nebojí, ale zadlužují se minimálně a pouze tehdy, dovolí-li to jejich aktuální finanční situace.

Hypoteční dlužník - nejdůležitější je vlastní bydlení

Češi jsou známí svou touhou po vlastním bydlení. Zadlužit se na desítky let se nebojí 14 % Čechů. Hypotéka sice spolkne podstatnou část jejich příjmů, mít vlastní dům či byt je však pro ně to hlavní. Jinak se jedná o lidí, kteří se zadlužují pouze neradi a to když musí. Nedokáží pochopit lidi, kteří žijí v pronájmu.

Odpůrci půjček - půjčka za žádnou cenu

Čechů, kteří půjčky odmítají a vyhýbají se jim jako čert kříži, je poměrně hodné. Podle průzkumu se jedná dokonce o 45 %. Spotřebitelské půjčky jsou pro ně tabu stejně jako kontokorenty a kreditní karty. Žijí pouze z peněz, které si vydělají, a na co nemají, to si prostě nekoupí. Půjčky berou pouze jako nouzové řešení v případě opravdu těžkých životních situací.

 

Štítky: půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

1 2 3 »