Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

Aktuality

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018 Půjčky Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Česká inkasní společnost EOS KSI nedávno zveřejnila výsledky svého průzkumu, jehož cílem bylo zmapovat českou společnost a její vztah k půjčkám. Důvodů, proč si vzít půjčku totiž existuje hned několik. Z výsledků průzkumů vyplývá, že část Čechů k půjčkám přistupuje zodpovědně, část lehkomyslně a pro další část půjčky představují jistou závislost a tedy i pořádně velké problémy.

Chronický dlužník - dlužím, tedy jsem

Každý desátý Čech se může nazývat chronickým dlužníkem nebo také dluhovým závislákem. Do této skupiny patří zejména ženy ve věku od 40 do 59 lety a lze říci, že je nakupování činí alespoň na chvíli šťastnými. Utrácí více, než je zdrávo, a velmi rádi se předvádí. Jednou to jsou nové boty, podruhé kabát a potřetí nový mobilní telefon. Bohužel však utrácí peníze, které nemají. Nakonec splácí půjčky, kontokorenty i kreditní karty. O svých pohledávkách nemají přehled a v podstatě už ani netuší, kde všude dluží.

Lehkomyslný dlužník - žiji pro ten dnešní den

Téměř 15 % Čechů patří do skupiny lehkomyslných dlužníků. Většinou se jedná o mladší muže. Peníze je příliš netrápí. Proč také, když si na vše (ne)potřebné mohou půjčit? Na uhrazení účtů mají vždycky spoustu času. Občas je přibrzdí pouze upomínky a obsílky. Na nakupování nejsou sice jako chroničtí dlužníci závislí, ale nad svými činy nepřemýšlí.

Potřebujete půjčku? Vemte si jen tu nejvýhodnější.
Porovnejte půjčky od ověřených poskytovatelů.

Porovnat půjčky

Zodpovědný dlužník - půjčí si jen občas

Pro 17 % Čechů je půjčka cosi jako zkouška dospělosti. Půjčku si berou pouze na důležité věci, jako je auto nebo vybavení domácnosti. Každou půjčku si nejdříve pečlivé promyslí a propočítají. Raději se omezí, než aby se opozdili s úhradou pravidelné měsíční splátky. Půjček se nebojí, ale zadlužují se minimálně a pouze tehdy, dovolí-li to jejich aktuální finanční situace.

Hypoteční dlužník - nejdůležitější je vlastní bydlení

Češi jsou známí svou touhou po vlastním bydlení. Zadlužit se na desítky let se nebojí 14 % Čechů. Hypotéka sice spolkne podstatnou část jejich příjmů, mít vlastní dům či byt je však pro ně to hlavní. Jinak se jedná o lidí, kteří se zadlužují pouze neradi a to když musí. Nedokáží pochopit lidi, kteří žijí v pronájmu.

Odpůrci půjček - půjčka za žádnou cenu

Čechů, kteří půjčky odmítají a vyhýbají se jim jako čert kříži, je poměrně hodné. Podle průzkumu se jedná dokonce o 45 %. Spotřebitelské půjčky jsou pro ně tabu stejně jako kontokorenty a kreditní karty. Žijí pouze z peněz, které si vydělají, a na co nemají, to si prostě nekoupí. Půjčky berou pouze jako nouzové řešení v případě opravdu těžkých životních situací.

 

Štítky: půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »