Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Umíte si vybrat úvěr?

Aktuality

Umíte si vybrat úvěr?

3. 11. 2014 Půjčky Vybrat si správně úvěr neumí více než tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Nevhodně vybraný úvěr může vést k problémům se splácením či dokonce k exekučnímu řízení. Tyto informace vyplynuli z průzkumu, který učinila společnost KRUK ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

Výsledky výše uvedeného průzkumy ukázaly, že správně si úvěr dokáží vybrat pouze dvě procenta Čechů. Naopak více než 80 procent dotázaných má závažný problém si vybrat výhodný úvěr. Špatně vybraný úvěr je častou příčinou vysoké zadluženosti.

Příliš bohatá nabídka úvěrů?

Bankovní i nebankovní společnosti mívají bohatou nabídku nejrůznějších půjček a spotřebitelských úvěrů. Lidé se v nich velmi špatně orientují a to platí zejména pro ty, jejichž finanční gramotnost je nízká. Podle průzkumu společnosti KRUK je schopno se v současných nabídkách orientovat 29 procent Čechů. Vhodnou investici či si vybrat správný úvěr dokáže dokonce pouze 6 procent z nich.

Více než polovina dotázaných má přibližný přehled o nabídkách finančních společností a dokáže se v nich alespoň hrubě vyznat. Zcela mimo je 15 procent lidí, kteří finanční svět a jejich produkty považují za “španělskou vesnici”.

Lidé nerozumí základním finančním pojmům

Úroková sazba, smluvní podmínky, sankce či RPSN? Pro mnoho lidí jsou tyto pojmy velkou neznámou a rozumí jim pouze zdánlivě. Neznalost pojmů je však důvodem finančních problémů v důsledku špatně vybraného úvěru.

Větší procento lidí ví, nebo alespoň tuší, co je to úroková sazba. Mnohem méně lidí už dokáže vysvětlit, co je to RPSN a k čemu slouží (85 procent). 14 procent dotázaných se domnívá, že RPSN je zkratka pro úrokovou sazbu či o poplatek za uzavření smlouvy o půjčce. Ještě méně lidí dokáže tyto údaje použít při výběru půjčky ve svůj prospěch.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »