Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové registry prozradí vše

Aktuality

Úvěrové registry prozradí vše

21. 1. 2015 Půjčky O tom, zda půjčku dostanete či nikoliv, rozhodne zejména Vaše úvěrová historie. Tu si banky či nebankovní úvěrové společnosti velmi snadno ověří v tzv. úvěrových registrech. Jaké registry v České republice máme a jak fungují?

O úvěrových registrech či registrech dlužníků jste již zajisté slyšeli. Většina lidí se domnívá, že obsahují pouze negativní informace o osobách, které své dluhy nesplácí. To však není pravda, protože úvěrové registry shromažďují informace o všech klientech, kteří mají půjčku, hypotéku či kreditní kartu. Díky úvěrovému registru můžete mít tedy nejen negativní, ale i pozitivní úvěrovou historii.

Úvěrové registry jsou pro banky a nebankovní společnosti velmi bohatým zdrojem informací. Registry zaznamenají klienty již ve chvíli, kdy o žádají o některý z úvěrových produktů. Nasledují informace nejen o tom, kolik dlužník splácí, ale také o tom, zda dlužník své závazky splácí řádně a včas. Zjistí-li tedy banka, že své závazky splácíte řádně a Váš příjem je přitom dostatečně vysoký, pak se získáním půjčky nebudete mít nikdy žádný zásadní problém.

Samozřejmě je třeba počítat s opačným přístupem, je-li Vaše úvěrová historie negativní. Klienti, kteří mají závazků příliš nebo je nesplácí, nemají příliš velkou šanci novou půjčku získat. Základem dobré úvěrové historie neznamená nemít půjčky, ale splácet je.

Úvěrové registry v České republice

V České republice najdeme základní tři úvěrové registry, které jsou považovány za skutečně seriózní, a banky i nebankovní společnosti je hojně využívají.

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Do tohoto registru zasílají informace pouze banky. Registr obsahuje informace, které se týkají splácených i nesplácených úvěrů klientů bank a společností, které jsou členy registru a mohou tedy čerpat informace.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Nebankovní registr obsahuje informace o splácených i nesplácených úvěrech od nebankovních a leasingových společností, které jsou členy.

SOLUS

Tento registr obsahuje pouze informace o nesplácených úvěrech. Jeho členy mohou být nejen banky a nebankovní společnosti, ale také mobilní operátoři či prodejci energií. Registr obsahuje záznamy o půjčkách od 500 korun výše. “Negativní registry (SOLUS) pracují se závažností přestupku, takže existují situace, kdy dluh reportujeme cca po měsíci od jeho vzniku, ale také situace, kdy se čeká ještě déle,” vysvětlila mluvčí Equa Bank Markéta Dvořáčková.

Dostat se do registru je snadné

Mnoho lidí je velmi překvapeno, když zjistí, že jejichjméno je zapsáno v registru, aniž by o tom měli zdání. Přitom stačí malá půjčka a již si Vaší úvěrovou historii může vyhledat kterákoliv banka či nebankovní společnost, pokud jsou členy výše uvedených registrů. Stačí jedna pozdě uhrazená či zapomenutá splátka, a už můžete mít problém se získáním půjčky či dokonce hypotéky. “V Bankovním/Nebankovním registru klientských informací (BRKI/NRKI) se sdílejí pozitivní i negativní informace. V tomto registru jsou například i nezaplacené 3 Kč,” uvedla mluvčí společnost s Autoleasing Kateřina Halatová.

Záznamy o nesplacených půjčkách jsou v registrech uchovávány až po dobu čtyř let. Teprve poté je informace odstraněná. “Pokud klient je v prodlení se splátkou a tato informace bude předána do bankovního registru, tak i po zaplacení dlužné částky tento záznam zůstává v bankovním registru ještě další 4 roky. Vymazat záznam před touto lhůtou nelze,” uvedl marketingový manažer Evropsko-ruské banky David Rovenský. O odstranění záznamu může požádat klient, který se do registru dostal neoprávněně.

Abyste se nedostali do registru jako “špatný” klient je důležité si brát půjčky od ověřených společností, které dodržují podmínky a zákony a nejedná se o lichvu. Se žádostí o půjčku se proto vždy obracejte na společnosti, jejichž historii dobře znáte.

Štítky: dluhy | půjčky | úvěrové registry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »