Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

Aktuality

Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

24. 8. 2011 Půjčky

Je to dobrá zpráva především pro všechny, kteří se v budoucnu stanou obětí některých z podvodných nebo neférových praktik úvěrových společností. Od začátku července totiž začne nově vést finanční arbitr František Klufa. Úřadu finančnímu arbitra také přibydou nové povinnosti, a to konkrétně v oblasti sporů mezí investičními fondy a jejich klienty.

Novelu zákona, díky které vzroste působnost arbitra až o několik tisíc různých poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, podepsal na konci června prezident Václav Klaus. Sám František Klufa se k tomu vyjádřil takto: „Pro nás to tak znamená několikanásobné navýšení agendy. Jen finančních zprostředkovatelů je na českém trhu více než 127 tisíc. Ročně máme přes osm stovek podnětů. V souvislosti s rozšířením našich kompetencí očekáváme, že letos překročíme historickou tisícovku a v příštím roce počet podnětů stoupne ke dvěma tisícům“.

Jak vlastně arbitr funguje

Hlavní funkcí finančního arbitru je mimosoudně řešit spory, které mohou vzniknout mezi poskytovali finančních služeb a uživateli finančních služeb. Rozhodnutí arbitru je stejně pravomocné jako rozhodnutí soudu a je i stejně vykonavatelné. Samotné řízení je pro spotřebitele zdarma a trvá přibližně kolem dvou měsíců.

To že je finančního arbitru potřeba potvrdil i František Klufa: „Obecně lze na základě zkušenosti z posledních let říct, že zhruba třetina klientů je se svými stížnostmi v právu. V těchto případech se nám v posledních dvou letech podařilo přes 93 procent sporů vyřešit smírem a banky pak klientům peníze vrátily“.

Úřad finančního arbitra ovšem není jediná instituce, která dohlíží na subjekty poskytující finanční služby. Mezi další dozorčí orgány patří také Česká národní banka, která vykonává dohled nad bankami a Česká obchodní inspekce, která má pro změnu za úkol dohlížet na nebankovní instituce.

Radují se nejen spotřebitelé

Nejen koneční spotřebitelé mohou být spokojeni s rozšířením pravomocí úřadu finančního arbitra. Jsme to také my uspory.cz a spousta dalších společností a organizací, kteří tuto změnu vítají. Velmi pěkně se k tomu vyjádřil Ondřej Holoubek ze společnosti Provident, když řekl: „Bude to představovat další nástroj ke zprůhlednění praktik na finančním trhu a postupně by to mohlo vést k celkově férovějšímu podmínkám jak pro spotřebitele, tak i pro finanční instituce“.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »