Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové společnosti úmyslně protahují administrativu spojenou s vyřízením půjčky

Aktuality

Úvěrové společnosti úmyslně protahují administrativu spojenou s vyřízením půjčky

27. 7. 2015 Půjčky Server bankovnipoplatky.com ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru zveřejnil výsledky testu bankovních a nebankovních společností. Při nezávislém testu bylo zjištěno, že úvěrové společnosti úmyslně protahují administrativu a rovněž klientům vnucují nevýhodné produkty.

Někteří poskytovatelé půjček při získávání zákazníků používají ne zrovna férové praktiky. Přesvědčili se o tom pracovníci serveru bankovnipoplatky.cz, kteří testovali 17 bankovních a nebankovních společností. Některé společnosti odmítají novému zákazníkovi poskytnout smlouvu k přečtení nebo jim vnucují finanční produkty, které nepotřebují a hlavně nejsou nijak výhodné.

Na co má žadatel o půjčku právo?

  • Zvolit si poskytovatele půjčky dle vlastního výběru.
  • Obdržet všechny informace o půjčce (podmínky, poplatky, atd.).
  • Prostudovat si smluvní podmínky bez nátlaku.
  • Mít právo odmítnout jakoukoliv další nabídku.

„Během testu výzkumná agentura mimo jiné narazila na bankovní dům, který klienta namísto běžného úvěru nutil do kreditní karty. Ta měla být údajně výhodnější a snáze dostupná. Klient přitom nijak do té doby neuvažoval o kreditní kartě, nemohl tedy dopředu hledat ostatní nabídky, aby si udělat představu o výhodnosti,“ přibližuje jednu ze současných praktik Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com.

Právě v případě kreditních karet se vyplatí být opatrný při výběru. Pozor je třeba dát si na poplatky, které se týkají zejména výběru hotovosti z bankomatů. Ty totiž nejsou součástí bezúročného období a výběr se tak může značně prodražit.

Vyřízení předčasného splacení či odstoupení od smlouvy trvá příliš dlouho

Dle zákona mají zákazníci právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů ode dne podpisu smlouvy. Testující pracovníci však při testu zjistili, že někteří poskytovatelé půjčky tuto dobu zcela záměrně protahují.

„To je jedna z dalších oblíbených praktik: klienti jsou doslova zavaleni administrativní náročností u úkonů, které finanční instituce nechce příliš řešit. V jednom případě se tak žádost o vrácení půjčky protáhla o osm dnů, za které klient musel uhradit úrok. Prodlení způsobené bankou jej tak přišlo na několik desítek korun u úvěru na 30 tisíc korun. V případě vyšší půjčky by se ale mohlo jednat i o několik set korun,“ vypočítává Patrik Nacher.

Banky si sice neúčtují poplatek za předčasné uhrazení či odstoupení od smlouvy, ale nechají si zaplatit úroky. U průměrné půjčky ve výši 100 000 korun může úrok za 14 dní vyjít až na 500 korun. „Některé kontrolované instituce navíc proces odstoupení od smlouvy úmyslně protahují, aby se tak úročená částka uměle zvětšila. Zatímco úvěrovou smlouvu chtějí podepsat ihned na místě, k vyřízení odstoupení od smlouvy musí klienti na pobočky mnohdy opakovaně,“ dodává na závěr Zdeněk Soudný, mluvčí Navigátoru bezpečného úvěru.

Zákazník má právo si smlouvu odnést domu za účelem prostudování

Poskytovatelé půjček své pracovníky školí tak, aby co nejvíce klientů přesvědčili k podpisu smlouvy na místě. Důvod je zřejmý. “Vědí, že pokud si klient vezme smlouvu domů, hrozí, že si půjčku jako takovou rozmyslí, nebo že si bude vybírat, případně že jej zarazí něco ve smlouvě, co jej od dané společnosti odradí. Proto se snaží vysvětlit vše na místě. Zdržení klienta na pobočce má navíc ještě jeden vedlejší efekt: klientovi je následně hloupé půjčku odmítnout, když se mu pracovník tak dlouho věnoval, a je potom náchylnější si půjčku na místě a bez řádného promyšlení vzít,“ popisuje Zdeněk Soudný.

Zákazník má však právo si smlouvu před jejím podpisem odnést domu, kde má dostatek času a hlavně klidu si ji důkladně prostudovat. Poskytovatelé půjček by tak měli činit standardně a tuto možnost zákazníkovi přímo nabídnout. Bohužel však nejsou neobvyklé případy, kdy tak dokonce odmítnou učinit. Jeden bankovní úředník dokonce testujícímu pracovníkovi řekl, že by smlouvě stejně nerozuměl. Záleží tedy pouze na klientovi, zda podlehne cílené manipulaci či nikoliv.

Vyberte si nejlepší půjčku na trhu na Úspory.cz!

Štítky: Levné půjčky | nejlevnější půjčka | odstoupení od smlouvy | porovnání půjček | Předčasné splacení půjček | půjčky online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »