Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoce a úvěry v roce 2013. Největší problémy čekají ty, kteří si půjčili méně

Aktuality

Vánoce a úvěry v roce 2013. Největší problémy čekají ty, kteří si půjčili méně

22. 1. 2014 Půjčky Vánoce jsou tradičně období, kdy lidé utrácí více než kdy jindy. Na dárky jsou si ochotni vzít drahé úvěry a právě v lednu přichází lidem první splátky za vánoční úvěry. Desítky z nich čekají problémy se splácením a to i v případě menších částek.

V období Vánoc se obraty bank a finančních institucí zvedají i o několik desítek procent. "Před Vánocemi poskytujeme o polovinu více půjček než v jiném období roku," uvedl například Ondřej Holoubek, mluvčí úvěrové společnosti Provident Financial. Také Ondřej Šmakal ze společnost Profi Credit narůst obratu potvrdil a uvedl, že zaznamenali zvýšení objemu půjček o 30 procent.

Příliš drahé dárky často nevydrží ani po dobu splácení

Po Vánocích však následuje vystřízlivění v podobě prvních splátek za úvěry. Úvěrové společnosti uvádí, že až jedna pětina dlužníků žádá v lednu a v únoru o odklad splátek. Největší těžkosti však dlužníky prý čeká v druhé polovině roku. "Problémy se splácením předvánočních půjček zaznamenáváme nejčastěji v srpnu a září. Prvních pět splátek totiž většinou lidé zaplatí bez problémů," řekla Andrea Běhálková, šéfka poraden pro pomoc v hmotné nouzi SPES.

Velmi často lidé utrácí peníze za populární avšak nepotřebné dárky, které navíc dlouho nevydrží. Největším problémem jsou “trendové” dárky pro děti. "Rodiče nechtějí, aby jejich děti stály stranou v módních trendech, protože to často vede k vyčlenění dítěte mimo skupinu. Tomuto tlaku rodiče většinou podlehnou, i když na to nemají peníze," upozornila dále Andrea Běhálková.

Problémy se splácením mají hlavně ti, co si půjčí méně

Lidé, kteří si půjčují větší částky, si totiž svůj zájem o půjčku a také své možnosti lépe a důkladnější zvažují. Naopak menší částky si lidé velmi často půjčují z náhlého rozhodnutí. Obvykle se totiž jedná o více rizikovější osoby, které si neuvědomují, že menší půjčky mají nevýhodnější podmínky v podobě vyšších úroku a RPSN.

Dobrou zprávou však je fakt, že počet nesplácených půjček od roku 2010 zůstává v průměru stejný a čísla nerostou. S problémy se splácením půjček má 12,3 procent dlužníků. Celkem se jedná o necelých 20 tisíc půjček.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »