Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoce na splátky? Stojí to za to?

Aktuality

Vánoce na splátky? Stojí to za to?

16. 12. 2014 Půjčky Úvěrové společnosti v období před Vánoci zaznamenávají tradiční nárůst zájmu o půjčky až o 15 procent. Důvodem je nákup vánočních dárků, které si mnozí lidé nemohou dovolit. Ne všichni však bohužel dokáží svou finanční situaci kriticky zvážit a posoudit, zda jsou schopni půjčku splácet či nikoliv.

Výsledky analýz Bankovního a Nebankovního registru klientských informací opět potvrdily nárůst objemů spotřebních úvěrů až o 15 procent. Lidé si nechtějí odpustit bohatou nadílku pod vánočním stromkem a raději se zadluží. Vzít si půjčku je dnes velmi snadné a to platí zejména pro drobné půjčky, u kterých mnohé společnosti nepožadují potvrzení o výši příjmu nebo dokonce své zájemce neprověřují. To platí rovněž pro nákupy na splátky.

Zájem o nákupy na splátky je vyšší o 11 procent

Stále více lidí nakupuje zboží přes internet. Nákupy online často nabízí výhodnější ceny a možnost porovnání cen v různých e-shopech. Navíc jsou jednoduché, rychlé a pohodlné. A vybírat si můžete také z různých způsobů plateb, mezi které patří také nákup na splátky. Nákup na splátky patří společně s hotovostními platbami, platbami na dobírku, bankovními převody a platbami kartami mezi pětici nejoblíbenějších platebních metod.

Největší nárůst zaznamenávají úvěrové společnosti v listopadu. Odpovídají tomu počty dotazů do registrů. Například Nebankovní registr klientských informací evidoval o 11 procent vyšší počet dotazů na úvěrovou zprávu. Ne všichni tedy nechávají nákupy vánočních dárků na posledních chvíli a mnozí půjčku zvažují dlouho před tím.

Oproti předchozím letům se však změnilo chování spotřebitelů. Před rokem 2011 byl totiž zájem o spotřebitelské úvěry klesající. Od roku 2012 však trend nákupů na splátky spíše narůstá. Rok 2014 zatím zaznamenal lehký pokles zájmu o úvěry během srpna a září. Statistiky z letošních předvánočních nákupů předběžné hovoří o novém nárůstu zájmu o úvěry. Skutečnost však ukážou až čísla z počátku nového roku.

Jsou vánoční půjčky a nákupy na splátky rizikové?

Půjčky mohou být rizikové a nemusí. Vždy záleží na samotném spotřebiteli, aby dokázal sebekriticky posoudit, jakou půjčku si může dovolit. Bohužel ne všichni spotřebitelé jsou schopni svou finanční situaci zhodnotit odpovídajícím způsobem. Mnozí své síly přecení a po Vánocích nejsou schopni půjčku splácet. Je třeba si uvědomit, že Vánoce mají být především svátky klidu a pohody, kdy se rodiny schází a tráví čas společně.

Půjčka však nemusí být pouze cestou do “dluhového pekla”. Pokud se rozumně zváží výše půjčky a také její účel, pak může naopak pomoci. Půjčka by však měla být vynaložená na věc, jejíž využití je delší než splatnost půjčky. Vhodné jsou také půjčky na věci nutné k podnikání. Taková věc si na splátky jednoduše řečeno “vydělá sama”.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »