Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoční nákupní horečka je opět tu

Aktuality

Vánoční nákupní horečka je opět tu

9. 12. 2014 Půjčky Vánoce jsou neustále proklamovány jako svátky klidu a pohody. Pravdou ale je, že Vánoce jsou také spojovány s nákupy dárků a velkého množství jídla a pití. Každoročně jsou tak Češi doslova zasaženi vánoční nákupní horečkou, ze které zdaleka ne všichni vyjdou bez rány v rodinném rozpočtu.

Vánoce jsou každoročně velkým náporem na rodinné rozpočty. Mnohým chybí peníze navíc, a přesto si nechtějí upřít bohatou nadílku. Řada Čechů proto nedostatek financí řeší půjčkami. Po vyprchání sváteční vánoční nálady se však mnozí z nich potýkají s vážnými problémy se splácením těchto impulsivních půjček. Poradíme Vám, jak vánoční horečku zmírnit a Vánoce přežít bez úhony.

„Týdny před Vánoci jsou pro obchodníky nejdůležitějšími dny roku i proto, že lidé dárky nakupují často impulzivně či ve stresu. Zákazníky ke koupi navíc lákají akčními nabídkami, možností pořídit zboží na splátky nebo spotřebitelskými úvěry sjednanými přímo v obchodech. Zadlužit se před Vánoci je tak víc než snadné a chvilková radost pod stromečkem se může změnit v dlouhodobé starosti se splácením úvěrů,“ říká Václav Pech ze společnosti Broker Trust.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Ideální stav je takový, když máte na Vánoce peníze uložené stranou. Výdaje navíc Vás tak nevykolejí a Vánoční svátky si opravdu užijete v klidu a pohodě. Dopředu si spočítejte, kolik za Vánoce chcete utratit, a potřebnou částku během pár měsíců snadno naspoříte. To však znamená již několik měsíce před Vánoci ukládat peníze stranou ať už do prasátka či na spořicí účet.

„O Vánocích by se měli lidé řídit úplně stejnými pravidly jako při nákupech po zbytek roku. Znamená to mimo jiné i utrácet s rozvahou a nenechávat se strhnout tlakem okolí. Ten, kdo se obrní jistou zdrženlivostí a odolá všudypřítomné reklamní masáži, ušetří si pozdější starosti s děravým rozpočtem a dost možná si tak zajistí i více financí pro příští Vánoce,“ dodal Václav Pech.

Zapomeňte na bezmyšlenkovité nákupy

Než vyrazíte po obchodech, mějte dopředu jasno, koho chcete obdarovat. Nejlépe udělate, když si připravíte seznam osob včetně konkrétních dárků. Pokud nemáte představu, co komu koupíte, poraďte se. Rozhodně je lepší koupit dárek, o kterým dotyčný ví a přeje si jej, než pořídit nechtěné překvapení za drahé peníze. Díky jasnému plánu se vyhnete unáhleným nákupům a ušetříte čas i peníze.

Samozřejmě je nutné naplánovaný rozpočet dodržet. Může se zdát, že sto koruna navíc Vás nerozhází, ale dražší dárky či dárky navíc mohou Váš plán snadno narušit a výrazně ztenčit úspory.

Pozor na “výhodné” slevy

Nakoupit dárky výhodněji a za lepší ceny je určitě potěšující. Je však třeba být také opatrný. Obchodníci rádi lákají na slevy, ale dost často se o žádné slevy nejedná. Vždy je proto důležité ověřit si aktuální cenu výrobku a porovnat si ceny mezi různými obchody. Velmi často zjistíte, že výrobek se slevou pár set korun v jiném obchodě seženete levněji nebo jej dokonce původně prodávali levněji.

Mnoho lidí se letos uchýlí k online nákupům. Mezi hlavní výhody online nakupování patří pohodlí a možnost porovnání. Na internetu si snadno porovnáte ceny, u kterých byste měli zohlednit také cenu balného a poštovného. Nezapomeňte také na uživatelské recenze. Pokud si nemůžete vybraný předmět osobně prohlédnout, zjistěte si o něm informace na internetu. Velmi snadno se tak můžete dozvědět, že na první pohled vynikající výrobek je ve skutečnosti laciný a nefungující krám.

Půjčky, nákupy na splátky, kreditní karty i kontokorenty

Mnoho lidí, kterým peníze chybí, si na vánoční dárky půjčí nebo použijí peníze na kreditních kartách či kontokorentech. V takovém případě je velmi důležité zjistit si podmínky. U kreditních karet a kontokorentů je vhodné peníze vrátit ještě v bezúročném období, jinak se půjčka znatelně prodraží.

Půjčky jsou vhodné pouze v případě, kdy se jedná o rozumné a hodnotné dárky, jejichž využití je dlouhodobé a mají delší živnost, než je splatnost půjčky. Půjčky na dovolenou například vhodné nejsou. Další možností je nákup na splátky. Zde platí stejná pravidla jako u půjček. Vyplatí se také sledovat akce, jako jsou například nákupy na splátky bez navýšení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »