Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?

Aktuality

Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?

2. 9. 2015 Půjčky Chybí-li Vám peníze, vezměte si půjčku. Nabídka půjček je natolik široká, že si můžete půjčit od 500 korun až po několik desítek milionů. Půjčit si přitom můžete od bank i nebankovních úvěrových společností. Před tím, než se jim upíšete, si však zjistěte, zda o svých právech víte opravdu vše.

Vynechme z diskuse poznámky, v jakých případech si brát půjčku. Zvážit účel a smysl půjčky by mělo být schopností každého dospělého člověka. Patřičný důraz bychom však měli klást na výběr půjčky a na konkrétního poskytovatele. Při výběru půjčky je důležité znát nejen svá práva, ale také práva úvěrových společností. Mnohé z nich své “pravomoci” s oblibou překračují a z neznalostí lidí těží. Nedělejte jim to snazší a buďte na jejích “tríčky” dobře připraveni.

Spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy

Dle občanského zákoníku platného od 1. ledna 2014 má každý spotřebitel právo bezplatně odstoupit od smlouvy a to ve lhůtě 14 dní. V případě půjčky je spotřebitel povinen uhradit půjčku do 30 dní. Pozor však na půjčky do 5 000 korun. Půjčky do této výše nepodléhají zákonu a právo na odstoupení od smlouvy se na ně nevztahuje.

Úvěrové společnosti nesmí používat směnky a šeky

Pokud po Vás bude úvěrová společnost požadovat podpis směnky či šeku, porušuje tím zákon. Nejnebezpečnější variantou je přitom podepsání tzv. bianko směnky. Neobsahuje dlužnou částku a věřitel si do ní může vepsat cokoliv. Bohužel stále existují výjimky, které se podobných praktik dopouští.

Zajištění půjčky majetkem má svá pravidla

Mnohé společnosti požadují při poskytnutí půjčky zajištění majetkem. Zajištění není zákonem vyloučené a používá se (např. hypotéky). Hodnota majetku by však měla být vždy v rovnováze s výší poskytnuté půjčky. Přesně zákon říká, že zajištění úvěru nesmí být ve zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. Pokud tedy úvěrová společnost požaduje v případě půjčky ve výši 100 tisíc korun zajištění nemovitostí, obloukem se ji vyhněte.

„V minulosti šlo o jednu z nejnebezpečnějších, a přitom velice oblíbených praktik nepoctivých půjčovatelů peněz, jak snadno vydělat na finanční tísni druhých. Dnes se s ní již setkáváme zřídka, ale lidé by přesto měli být opatrní,“ říká právnička Barbora Marešová.

Odměna za zprostředkovatelskou činnost

Mnohé společnosti jsou “pouhými” zprostředkovateli půjček, které si za svou činnost účtují poplatek. V takovém případě však musí být poplatek součástí smlouvy o zprostředkování a spotřebiteli musí být zachováno právo na odstoupení. V případě, že nedojde k naplnění smlouvy, je zprostředkovatel povinen uhrazený poplatek vrátit v plné výši.

Pozor na předražené telefonní linky

V minulosti se při poskytování úvěrů používaly předražené linky. Jejich účelem přitom nebylo zprostředkování půjčky, ale vysoký účet za telefonní hovor. Hovory s neznalými spotřebiteli byly úmyslně protáhovány, půjčka jim byla zamítnuta, ale až několik tisíc za jeden takový neúspěšný hovor museli zaplatit. Dle nového zákona je tato praktika zakázána.

Povinnost ověřování bonity žadatele o půjčku

Každá úvěrová společnost musí být schopná posoudit bonitu (schopnost splácet úvěr) každého žadatele. Za tímto účelem byly vytvořeny rozsáhlé a neustále aktualizované registry dlužníků. Tímto způsobem chrání úvěrové společnosti sebe i dlužníky samotné před předlužením „Každá finanční společnost musí posoudit vaši schopnost splácet úvěr. Pokud tuto povinnost nesplní, riskuje mnoha milionovou pokutu. Každá banka nebo seriózní úvěrová společnost proto využívá vlastní systém kontroly klientů. Jejich údaje pak lustruje i v registrech dlužníků, aby tak zjistila, kolik žadatel o půjčku dluží jinde,“ vysvětluje Marešová.

Cenu půjčky chtějte znát předem

Směrodatnou informací je celková částka, kterou zaplatíte za půjčku a ne pouze úroková sazba či RPSN. Úroková sazba nezahrnuje další poplatky a RPSN není zcela vypovídající u krátkodobých půjček. Z celkové částky se však dozvíte, na kolik je půjčka opravdu drahá. Pokud Vám úvěrová společnost tuto informaci odmítne poskytnout, ruce pryč.

Smluvní podmínky by měly být jednoduché a srozumitelné

Zpečetěním dohody mezi věřitelem a dlužníkem je smlouva o půjčce, která by měla být srozumitelná oběma stranám. Dlužník má právo si smlouvu odnést domů a prostudovat si ji. Nikdy se proto nechte tlačit k podpisu nevýhodné smlouvy, která je Vám nejasná. Teprve, až si budete jisti, že smlouvě rozumíte, ji bez obav podepište. V případě pochybností a podezření z porušování zákona se neváhejte obrátit na Českou obchodní inspekci, Finančního arbitra a případně přímo na soud.

TIP: Bezpečné půjčky od ověřených poskytovatelů najdete na PŮJČKY.CZ. Půjčky si porovnáte za pár minut a peníze budete mít na svém účtu za pár hodin.

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčka přes internet | půjčky před výplatou |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »