Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vrací se poplatky za vedení úvěru. Je to začátek něčeho většího?

Aktuality

Vrací se poplatky za vedení úvěru. Je to začátek něčeho většího?

14. 2. 2013 Půjčky

V historii poprvé vrátila česká banka svému klientovi měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu. Přestože pro klienta se jedná měsíčně o cca 100 Kč, banky by mohly ve výsledku vyplatit milióny.

kalkulacka

Vše začalo v roce 2011 v Německu, kdy tamní soud rozhodl, že poplatek za vedení úvěrového účtu nepřináší klientovi banky žádný užitek, a tudíž by za něj neměl platit. Úvěrový účet totiž slouží především bance k technickým a organizačním záležitostem. Konkrétně pomáhá věřiteli s účtováním jednotlivých splátek.

„Vytvoření úvěrového účtu je pro klienty bank povinné, ovšem je zcela nadbytečné.“ – právník a mediátor Petr Němec

S porovnáním množstvím služeb, které nabízí zákazníkům běžný bankovní účet (internetové bankovnictví, příchozí a odchozí platby, výběry z bankomatu aj.) vidíme, že přínos úvěrového účtu pro klienta banky je zanedbatelný. Přitom za něj zaplatí téměř stejnou částku, ne-li víc.

Úvěrový účet tedy klient nepotřebuje, a proto také není důvod, aby za něj měl platit poplatek. Náklady spojené s vedením tohoto účtu by správně měly být započítány do úrokové sazby a do samotné výše úvěru. Tak aspoň rozhodl německý soud. Rozhodnutí soudu platí pouze na území Německa a vychází z unijní směrnice 93/13EHS o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách. Ty samé směrnice ovšem platí i v České republice. Někoho by tedy mohlo napadnout, že pokud je poplatek protiprávní v Německu, bude protiprávní na území České republiky.

První Čech už dostal peníze zpět

Jako první se do soudního sporu pustil právník a mediátor Petr Němec. Ten požádal banku o vrácení dosud zaplacených poplatků za vedení úvěrového účtu. Banka mu zprvu nevyhověla, proto se obrátil na soud a na úřad Finančního arbitra. Ještě před rozhodnutím soudu se banka rozhodla, že mu poplatky sama vrátí.

Tento spor je na našem území zatím ojedinělý. Otázkou zůstává, kolik dalších občanů se rozhodne přidat, a pokusí se získat peníze zpět. Banky by tak pravděpodobně přišly o milióny. Měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu se pohybuje v rozmezí od 50 do 100 korun. Každá větší banka takových účtů spravuje několik tisíc.

Banky zatím vracet nic nebudou

Banky zatím v žádném případě nehodlají paušálně lidem vracet poplatky. Zdůrazňují, že rozhodnutí německého soudu, není na našem území právně závazné. Dále předkládají, že poplatek ve skutečnosti není proti české legislativě a hlavně, že každý klient s poplatkem souhlasil při podpisu smlouvy. Také ani německý soud nevydal zákaz účtování tohoto poplatku.

Z toho vyplývá, že další žadatelé, kteří se rozhodnout obrátit na soud, velmi pravděpodobně neuspějí. Pokud se Vy rozhodnete neplatit poplatky u spotřebního úvěru, pravděpodobně bude jednoduší vybrat si banku, která tento poplatek neúčtuje.

Náš tip: „Podívejte se, která banka poplatek za vedení úvěrového účtu neúčtuje na bankovní a nebankovní úvěry

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »