Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vymáhací společnosti si mohou k dlužné částce přihodit neomezenou částku

Aktuality

Vymáhací společnosti si mohou k dlužné částce přihodit neomezenou částku

26. 11. 2013 Půjčky Zákon vymezuje výši poplatku, které si mohou naúčtovat advokáti a soukromí soudní exekutoři. Mimosoudní vymáhací společnosti však nijak omezení nejsou a mohou si tak účtovat, kolik se jim zlíbí. Politici však tuto striktní situaci odmítají řešit.

Výše odměny u vymáhacích neboli inkasních agentur jsou velmi různé. Asociace inkasních agentur (AIA) přijala etický kodex, podle něhož výše odměny činí maximálně 750 korun. Firmy, které však členy asociace nejsou, si často účtují i několik tisíc korun. Rozdíly jsou tedy skutečně vysoké. Bohužel však doposud neexistuje zákon, který by jasně určoval pravidla odměňování inkasních agentur.

Nejasná pravidla ohrožují celé odvětví

Některé inkasní firmy proto volají po zákonu, který by jasně vymezil pravidla vymáhání pohledávek. Důvodem je obava před stále rostoucími poplatky některých nenasytných firem. „Neregulované přenášení poplatků inkasních agentur na dlužníky ale už vede k samodestrukci tohoto odvětví,“ uvádí Radek Laštovička z poradenské společnosti Ernst & Young a dodává, “Dlužníkovi přirazí navíc pětistovku, zítra za totéž už pět tisíc. A tak to jde pořád výše a výše. Řítíme se tím do velkého problému, jestli s tím sami nic neuděláme.“

Proto se Asociace inkasních agentur (AIA), která sdružuje a reprezentuje největší inkasní agentury (celkem 25 členů), rozhodla sepsat paragrafový návrh zákona o inkasní činnosti. „K přípravě zákona nás vedla mnohdy zjevně nepřiměřená výše poplatků přenášená na dlužníka. I někteří věřitelé už volají o pomoc proti nezákonným praktikám některých vymahačů. Mezi věřiteli mnohdy panuje nejistota, zda o vymožené peníze nakonec nepřijdou,“ uvedl Vladimír Vachel, šéf inkasní agentury EOS KSI ČR, a jeden z představitelů AIA.

Návrh zákona politiky nezajímá

Asociace inkasních agentur se při tvorbě návrh inspirovala Německou a Rakouskou legislativou a jeho hlavním účelem je regulace systému mimosoudního vymáhání pohledávek. O návrh zákona se však nezajímá nikdo ze současných politiků. Inkasní společnosti si také nadále mohou účtovat libovolné poplatky, které dlužníkům často komplikuje život ještě více, než samotné dluhy.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »