Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vyznejte se v ručení

Aktuality

Vyznejte se v ručení

14. 8. 2013 Půjčky

S pojmem ručení se v souvislosti s půjčkami již setkala většina z nás. Víte ale, o co se opravdu jedná, a jaké úskalí ručení může skýtat? Pomůžeme Vám zjistit vše, co o ručení potřebujete skutečně vědět.

ilu

Ručení je poměrně ožehavá věc, kterou je třeba si řádně rozmyslet. Dochází k němu například v případě, kdy banka odmítá půjčit páru na hypotéku příliš velkou částku peněz. Proto si pár zajistí právě ručitele. Co to přesně znamená?

Ručitelské prohlášení. O co jde?

Pojem ručení najdete v občanském zákoníku pod ustanoveními § 546–550 (§ 2018–2028 nového občanského zákoníku). Podle zákona se ručitelem stává ten, kdo slíbí bance (věřitel), že pohledávku uspokojí v případě, neučiní-li tak samotný dlužník. Je třeba si uvědomit, že ručitel je třetí osobou, která dobrovolně vstupuje do cizího závazku, se kterým nemá v podstatě nic společného. Pokud Vás tedy někdo požádá o ručení, důkladně zvažte všechna možná rizika. Nebude-li závazek splácen, budete za něj zodpovědní Vy.

Ručit je možné v případě jednoho nebo více dluhů. Nejčastěji se ale ručení týká jednoho konkrétního dluhu. Za tímto účelem je sepsán dokument neboli ručitelské prohlášení, které je pevnou součástí smlouvy o půjčce.

Náš tip: “Vyberte si nejvýhodnější půjčku podle Vašich potřeb a možnosti na Uspory.cz.”

Když ručení začne být přítěží

Když se někdo rozhodne ručit, často si neuvědomuje, jaký závazek skutečně přebírá. Respektive odmítá přijmout fakt, že dojde k naplnění toho, k čemu se upsal. Dokud je závazek řádně splácen, může ručit klidně spát. Do povinnosti dlužníka vstupuje teprve ve chvíli, kdy dlužník přestane půjčku řádně nebo dokonce vůbec splácet. V takovém případě věřitel dlužníka písemně upomene k plnění závazku. Poté je k plnění vyzván ručitel, který odpovídá za splnění závazku celým svým majetkem. Ručitel by samozřejmě měl okamžitě kontaktovat dlužníka a zjistit, zda je výzva oprávněná. Nejen věřitel a dlužník, ale také ručitel má svá práva. Tyto práva jsou celkem tři. Za prvé má nárok na informaci o výši závazku. Tedy, zda je závazek řádně splácen. Za druhé má právo proti věřiteli uplatnit námitky, které svědčí jemu samotnému. Typickým příkladem je tzv. námitka započtení. Třetím právem je ručitelský regres, tedy právo požadovat po dlužníkovi vše, co za něj uhradil.

Ručitelských prohlášení stále ubývá

V současnosti ručitelský prohlášení ubývá. Důvodem je logicky fakt, že ručení je velmi riziková záležitost, do které se lidé pouští stále méně ochotně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »