Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Až tři čtvrtiny slevových portálů nepřežily

Aktuality

Až tři čtvrtiny slevových portálů nepřežily

16. 7. 2015 Slevy Je to již 5 let, co se na českém trhu objevil první slevový portál. Počet slevových portálů od té doby vzrostl a jejich služby se rozšířily. Se slevou si Češi mohou koupit adrenalinové zážitky, kosmetické procedury, víkendové pobyty, celé dovolené a a další služby. Ne každá společnost se však na trhu uchytila.

Na konci roku 2011 bylo evidováno na 182 firem nabízejících služby slevových portálů. Od té doby jejich počet klesal a do dnešních dnů přežila pouze čtvrtina. Obstát v konkurenčním boji není nikdy snadné a přesvědčily se o tom i desítky slevových portálů.

„Hlavní vlna konsolidace je již určitě za námi, ale je pravděpodobné, že v dalších letech dojde ještě k dalšímu pročištění trhu a i někdo z větších hráčů může skončit,“ uvedl Michal Hardyn, šéf agentury 5DM, který stojí za portálem TopSleva.cz. Podle slov nejvyšších hráčů se v nejbližších letech trh vyčistí a zůstane maximálně pět až šest společností, které si domácí trh se slevami rozdělí mezi sebou.

Počet fungujících slevových portálů:

2011 2012 2013 2014 2015
182 97 55 40 45

Zdroj: Skrz.cz

Nově se na trhu objevují slevové portály, které se specializují na vybrané druhy služeb a zboží. Vznikají také regionální slevové portály, které nabízí slevy pouze z daného regionu.

Nové vzniklé společnosti údajně nemohou mít velké ambice. O tom, že trh je rozebrán a postavení nejvyšších hráčů nové firmy ohrozit nemohou, svědčí čísla zkrachovaných společností. “Vstoupit na slevový trh zkoušela v posledních letech řada nových subjektů. Obecně vzato má každý trh jednu společnou vlastnost – pokud nezískáte tržní postavení do určitého momentu jeho vývoje, je prakticky nemožné na daném trhu uspět. V případě trhu slevového tento moment odhaduji na první polovinu roku 2011,” vysvětluje Petr Sýkora, šéf portálu Pepa.cz.

Nejvíce vydělávají slevové portály na cestování

Mezi hlavní nabídky všech slevových portálů patří zcela určitě cestování. Se slevou si mohou lidé zakoupit jednodenní výlet parníkem, prodloužený víkend v horách i několikadenní dovolenou u moře. Slevové portály přiznávají, že se jedná o službu přinášející nejvyšší miliardové zisky. O některých portálech lze říci, že se z nich staly cestovní agentury.

“Nejvýznamnější kategorií bude i nadále cestování. V roce 2014 se v tomto segmentu v rámci obratu zobchodovalo za více než 2,3 miliardy korun. Toto číslo je stále daleko od svého potenciálu, a tak v dalších letech můžeme po těchto službách očekávat ještě výraznější zájem,” říká Petr Sýkora.

Nejvíce oblíbenými jsou tuzemské zájezdy směřující do Krkonoš, Jeseníku a západočeských lázních. Co se týče zahraničí, Češi si nejčastěji vybírají levné zájezdy do Německa, Polska, Velké Británie, Rakouska, Slovenská a Itálie. Slevové portály uvádí, že až 70 procent prodaných voucherů tvoří právě zájezdy po Čechách i do zahraničí.

Kromě cestování mezi lidmi roste zájem o netradiční produkty, které nelze najít v běžných e-shopech či obchodních domech. Do této kategorie patří například produkty do domácnosti, zboží v oblasti fotografování a segment krásy a zdraví. Rovněž narůstá zájem o nákup voucherů v oblasti gastronomie. Zájem naopak klesá o prodej módy, která tvoří minimální obraty.

Horké letní dny jsou tu. Osvěžte se s celou rodinou moře. Nejlevnější zájezdy najdete na Úspory.cz!

Zájem o slevové portály klesá

Některé zdroje dokonce uvádí, že slevové portály mají to nejlepší období za sebou. Český statický úřad uvedl, že v roce 2014 nakoupilo u slevových portálů o šest procent méně lidí než v předchozím roce. Podle některých se jedná pouze o módní vlnu, jiní zdůrazňují negativní obraz slevových portálů v médiích.

„Neustále jsou tím lidé v médiích bombardováni, že slevy nejsou takové, jaké slevové portály uvádí. Takže možná tento pokles je i důsledkem negativní reklamy, která se v poslední době vyskytla,” myslí si Romana Malečková z Českého statistického úřadu. Tržby však hovoří ve prospěch slevových portálů. Jen v loňském roce činily jejich tržby více než 3,3 miliardy korun.

Podle slevových portálů budou Češi využívat slevové portály vždy. A důvodem jsou až 50procentní slevy. Zejména rodiny s malými dětmi nemají na to, aby jezdily na víkendy nebo navštěvovaly zajímavé kulturní akce za běžné ceny. Mnohem spíše se podívají na slevový portál, na kterém mohou ušetřit i 50 procent. Díky tomu mohou navštívit vánoční trhy ve Vídni, nejrůznější muzea a festivaly a vyrazit na rodinný víkend do českých hor. Slevové portály si tento potenciál uvědomují a “stálé” zákazníky si snaží hýčkat pomocí různých benefitů.

Štítky: cestování | dovolená u moře | gastronomie | krása a zdraví | slevy | výhodné slevy |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kam na Velikonoce? Inspirujte se našimi tipy na velikonoční výlety

3. 4. 2017

Velikonoce nás baví. Dospělí se těší na volný pátek a pondělí a děti zase na zábavnou koledovačku a spousty vykoledovaných dobrot. Víte už nyní, co budete dělat? Pokud ne, přinášíme vám pár tipů na zajímavé akce, které se v tyto dny konají po celé ČR.

Celá aktualita

Jak ušetřit při dovolené na ubytování

20. 3. 2017

Šetřit na cestování je poměrně obtížné. Pokud si člověk chce odpočinou u moře nebo se pokochat kulturou v cizí zemi, jednoduše do kapsy prostě budete muset sáhnout. To ale samozřejmě neznamená, že musíte při dražší dovolené utratit všechny peníze, které jste si na dovolenou tak dlouho šetřili. Naopak, existuje spousta racionálních způsobů, jak při cestování do zahraničí snížit výdaje, abyste se nemuseli příliš omezovat a přitom nezatížili svou peněženku.

Celá aktualita

Darujte na poslední chvíli neobyčejný zážitek

19. 12. 2016

Přesně za 5 dní nastane dlouho očekávaný Štědrý den. Den, na který se těší nejen nedočkavé děti, ale také dospělí. Proč by také ne, když je pod stromečkem mile překvapí nejeden dárek. Avšak vymyslet takový dárek, který opravdu potěší, není jednoduché. Pokud si na poslední chvíli stále lámete hlavu s výběrem dárků, přinášíme vám inspiraci.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Darujte zážitek

5. 12. 2016

Chcete své známé letos obdarovat něčím originálnějším, než jsou jen věcné dárky? Zdá se vám, že parfém či prefabrikované dárkové sady by vašeho známého omrzely? Pak je na čase poohlédnout se jinde, protože originální dárek na pultě obchodů nenajdete. Co takhle darovat zážitek?

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárky - wellness pobyty

21. 11. 2016

Darovat wellness pobyt jako vánoční dárek je skvělou příležitostí k tomu být originální a ukázat, že vám na obdarovaném opravdu záleží. Vždyť wellness pobyt dokáže člověka po celoročním shonu uvolnit jako nic na světě. Máme pro vás tři tipy, proč tento rok někoho tímto ne zrovna všedním dárkem obdarovat.

Celá aktualita

Tři důvody, proč je dovolená v Česku skvělá

31. 10. 2016

Jezdit na dovolenou do zahraničí je pro nás už více než čtvrt století bezproblémová záležitost. Poznávání nových zemí je rozhodně skvělým způsobem trávení volného času, ale i dovolená v Česku, kterou bohužel čím dál více z nás začíná podceňovat, je v mnoha ohledech zajímavá. Přitom se nemusí jednat jen o lyžování a jiné aktivity na horách, dovolená v naší zemi s sebou nese spoustu výhod!

Celá aktualita

28. říjen 2016: Navštivte úchvatná místa české historie

19. 10. 2016

Podzimní měsíce nás mimo jiné potěší i několika státními svátky. Ten nejbližší nás čeká 28. října při příležitosti oslavy Dne vzniku samostatného Československa. Někteří plánují prodloužený víkend na chalupě, jiní se těší na zajímavé akce, které se v tento slavnostní den konají.

Celá aktualita

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

1 2 3 »