Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Povánoční slevy: Výhodná koupě nebo podvod?

Aktuality

Povánoční slevy: Výhodná koupě nebo podvod?

11. 1. 2016 Slevy První “povánoční” slevy se začínají objevovat ještě před Vánoci. Skutečný kolotoč slev se však roztočí až po uplynutí Štědrého dne. Obchodníci chtějí uvolnit přeplněné sklady, a proto prodávají zboží se slevou. Bohužel se mezi poctivými obchodníky najdou i tací, kteří se na slevách snaží naopak vydělat.

Od začátku nového roku uběhlo jen pár dní a Česká obchodní inspekce řeší první stížnosti spotřebitelů. Zatímco před Vánoci kontrolovala zábavnou pyrotechniku, nyní si spotřebitelé stěžují na pochybné praktiky při povánočních slevových výprodejích. Nejčastějším předmětem stížností je kontrola slevy. Cena zpravidla neodpovídá výši slevy či tomu, co je uvedeno v inzerci.

„Teprve to začíná. Povánoční výprodeje, slevy a akční ceny jsou tématem celého ledna. Nelze jen uvést původní cenu, tu přeškrtnout a napsal třeba “sleva 40 procent”, cena musí být jasná, konečná a vyčíslená v korunách,“ upozorňuje Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Stížnosti a dotazy na pochybné praktiky obchodníků spotřebitelé zasílají také do populární poradně-neziskové organizace d´Test, která se podobnou problematikou zabývá po celý rok. „Od neděle 27. prosince máme v poradně 18 dotazů a stížností, které se týkaly slev, výprodejů a označování výrobku cenou. Triky obchodníků jsou pořád stejné - ten nejjednodušší a nejčastější je lákání na velkou slevu například až 80 procent. Konkrétní zboží, na které se taková sleva údajně vztahuje, ale pak zákazník v regálech těžko hledá,“ říká Miloš Borovička, právní poradce d´Testu.

Na nesrovnalosti upozorněte ihned na místě

Nepoctivost při prodeji není bohužel ničím neobvyklým. Zejména nyní se někteří obchodníci snaží nalákat spotřebitele na výhodné slevy. Ve skutečnosti se však o žádnou slevu nejedná. Mezi nejčastěji používané praktiky patří konečná cena, která je jinak uvedená v regálu a jinak ji namarkuje pokladní. K dalším hojně využívaným praktikám patří uvedení slevy pouze v procentech, kterou se však u pokladny obchodník snaží namarkovat jinak. Cena může být špatně přepočítána nebo označená.

Chce-li se spotřebitel vyhnout případným problémům, není nic jednoduššího, než si vzít účtenku a vše ihned zkontrolovat na místě a nejlépe ještě před zaplacením. I pozdější reklamace špatně namarkovaného zboží by však měla proběhnout úspěšně, říká Česká obchodní inspekce. Bohužel ne vždy se spotřebitel uvedené slevy domůže. Ne vždy je totiž špatně uvedená sleva úmyslným krokem.

„Občas se může stát, že někdo cedulku vymění, je to nápadně nízká cena, někdo něco umaže, přepíše číslo, nebo prostě došlo k chybě. V tom případě nejde o vůli prodávajícího věc za dané peníze prodat,“ říká také Miloš Borovička. Pokud nelze obchodníkovi prokázat úmysl, nemůže mu být udělena ani pokuta.

Čas opravdových slev ještě nenastal

Někdy se vyplatí počkat. To platí také nyní, kdy od Vánoc uběhlo teprve 14 dní. Obchodníci se nechtějí tak rychle vzdát svých vysokých marží. Počítají totiž s tím, že právě v těchto dnech budou přicházet lidé utrácet poukázky na nákup, které dostali jako vánoční dárek. Čas opravdu velkých a vynucených slev tudíž ještě nenastal. Samozřejmě je třeba počítat i s tím, že nejvíce žádané zboží bude již přebrané a vyprodané.

Máte radost, když nakoupíte vysněné zboží za skvělou cenu? Sledujte aktuální výprodejové akce na Úspory.cz, které vám za bezkonkurenční ceny nabízí výhodné pobyty u nás i v zahraničí, zážitky a stovky zajímavých produktů.

Štítky: Česká obchodní inspekce | povánoční slevy | povánoční výprodeje | slevy | slevy po Vánocích | výprodej |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kam na Velikonoce? Inspirujte se našimi tipy na velikonoční výlety

3. 4. 2017

Velikonoce nás baví. Dospělí se těší na volný pátek a pondělí a děti zase na zábavnou koledovačku a spousty vykoledovaných dobrot. Víte už nyní, co budete dělat? Pokud ne, přinášíme vám pár tipů na zajímavé akce, které se v tyto dny konají po celé ČR.

Celá aktualita

Jak ušetřit při dovolené na ubytování

20. 3. 2017

Šetřit na cestování je poměrně obtížné. Pokud si člověk chce odpočinou u moře nebo se pokochat kulturou v cizí zemi, jednoduše do kapsy prostě budete muset sáhnout. To ale samozřejmě neznamená, že musíte při dražší dovolené utratit všechny peníze, které jste si na dovolenou tak dlouho šetřili. Naopak, existuje spousta racionálních způsobů, jak při cestování do zahraničí snížit výdaje, abyste se nemuseli příliš omezovat a přitom nezatížili svou peněženku.

Celá aktualita

Darujte na poslední chvíli neobyčejný zážitek

19. 12. 2016

Přesně za 5 dní nastane dlouho očekávaný Štědrý den. Den, na který se těší nejen nedočkavé děti, ale také dospělí. Proč by také ne, když je pod stromečkem mile překvapí nejeden dárek. Avšak vymyslet takový dárek, který opravdu potěší, není jednoduché. Pokud si na poslední chvíli stále lámete hlavu s výběrem dárků, přinášíme vám inspiraci.

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárek: Darujte zážitek

5. 12. 2016

Chcete své známé letos obdarovat něčím originálnějším, než jsou jen věcné dárky? Zdá se vám, že parfém či prefabrikované dárkové sady by vašeho známého omrzely? Pak je na čase poohlédnout se jinde, protože originální dárek na pultě obchodů nenajdete. Co takhle darovat zážitek?

Celá aktualita

Tipy na vánoční dárky - wellness pobyty

21. 11. 2016

Darovat wellness pobyt jako vánoční dárek je skvělou příležitostí k tomu být originální a ukázat, že vám na obdarovaném opravdu záleží. Vždyť wellness pobyt dokáže člověka po celoročním shonu uvolnit jako nic na světě. Máme pro vás tři tipy, proč tento rok někoho tímto ne zrovna všedním dárkem obdarovat.

Celá aktualita

Tři důvody, proč je dovolená v Česku skvělá

31. 10. 2016

Jezdit na dovolenou do zahraničí je pro nás už více než čtvrt století bezproblémová záležitost. Poznávání nových zemí je rozhodně skvělým způsobem trávení volného času, ale i dovolená v Česku, kterou bohužel čím dál více z nás začíná podceňovat, je v mnoha ohledech zajímavá. Přitom se nemusí jednat jen o lyžování a jiné aktivity na horách, dovolená v naší zemi s sebou nese spoustu výhod!

Celá aktualita

28. říjen 2016: Navštivte úchvatná místa české historie

19. 10. 2016

Podzimní měsíce nás mimo jiné potěší i několika státními svátky. Ten nejbližší nás čeká 28. října při příležitosti oslavy Dne vzniku samostatného Československa. Někteří plánují prodloužený víkend na chalupě, jiní se těší na zajímavé akce, které se v tento slavnostní den konají.

Celá aktualita

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

1 2 3 »